You are currently viewing Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych – 50. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2021

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych – 50. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2021

  • Post author:
  • Post category:archiwum

Eva Tomanová

Czeska reżyserka z wykształceniem dziennikarskim. Przez ostatnie dwanaście lat współpracowała z czeską telewizją, Febio s.r.o i TV Barrandov oraz wyreżyserowała wiele dokumentów i programów telewizyjnych.

Przed tym okresem, w latach 1998-2006, dostarczała materiały do filmów dokumentalnych jednego z czołowych czeskich programów informacyjnych na kanale TV Nova. Zajmowała się reportażami w Etiopii, Brazylii oraz Hiszpanii. Przeprowadzała wiele wywiadów z ludźmi na wysokim szczeblu (np. z byłym prezydentem Czech, Václavem Havlem oraz innymi politykami i aktorami).

Jest członkinią zarządu Czeskiego Funduszu Filmowego. Jej pierwszym pełnometrażowym, kinowym dokumentem był film „Zawsze razem”. Jego światowa premiera odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA), gdzie brał udział w konkursie najlepszych debiutów. „Kolejna szansa” jest jej drugim pełnometrażowym filmem, który miał swoją premierę na festiwalu One World w Pradze, gdzie otrzymał specjalne wyróżnienie Jury.

Jerzy Armata

Jerzy Armata krytyk filmowy i muzyczny. Wiceprzewodniczący Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Selekcjoner i juror wielu festiwali filmo­wych. Dyrektor artystyczny Tarnowskiej Nagrody Filmowej. Wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Autor licznych artykułów prasowych, audycji te­lewizyjnych i radiowych, a także książek o tematyce filmowej, zwłaszcza poświęconych filmowi animowanemu (jedna z nich „Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego” – została w roku 2012 uhonorowana nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a inna – napisany wspólnie z Anną Wróblewską „Polski film dla dzieci i młodzieży” – nagrodą ZAIKS-u, a tak­że nagrodą PISF, 2015).

Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2013). Laureat Platynowych Koziołków 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu (2015).nagrodą PISF, 2015). Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2013), laure­at Platynowych Koziołków, podczas ubiegłorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu (2015).

Sławomir Fijałkowski

Menadżer i animator kultury, magister kulturoznawstwa i filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim. Menadżer i animator kultury, absolwent kierunku Kulturoznawstwo na Wydziale Filologicznym, które ukończył w 1995 roku. Od 1999 właściciel Agencji Wydarzeń Artystycznych „Pro Cinema”, założyciel kina „Charlie”. Założyciel i prezes Stowarzyszenia „Łódź Filmowa” oraz Fundacji “Miasto Kultury”, członek Stowarzyszenia „Kina Polskie”, Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Lokalnych oraz kapituły łódzkiej Alei Gwiazd.

Do najważniejszych projektów Sławomira Fijałkowskiego należy Forum Kina Europejskiego „Cinergia” (od 1992 roku), czy Konkurs Polskiej Piosenki Filmowej „Kamer-TON” (4 edycje). Za „wybitne zasługi w rozpowszechnianiu filmów polskich” został uhonorowany „Złotym biletem” Stowarzyszenia „Kina Polskie”, otrzymał także Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej dla najlepszego kina studyjnego w Polsce za rok 2008 (trzykrotnie nominowany). Wyróżniony Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego (2011), dwukrotnie „punktem dla Łodzi”, zajął 2 miejsce w plebiscycie na „Człowieka roku” oraz „Łodzianina Roku 2017” w 2017 oraz innymi wyróżnieniami.

W 2018 został Absolwentem VIP Uniwersytetu Łódzkiego oraz członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Łódzkiego. Stowarzyszenie “Łódź Filmowa”, którego jest prezesem od 2000 roku, jest operatorem kina Ratusz w Zduńskiej Woli oraz kina KDK w Kozienicach. Od 2020 jest również prezesem KiNEO Group Sp. z o.o., której celem jest rozbudowa kina Charlie oraz zarządzanie kinami.