Skradziony kraj / Stolen state / Ukradnutý štát – reż. Zuzana Piussi

Dramatyczna opowieść o nowym typie establishmentu społecznego, w którym tradycyjne struktury państwowe zastępuje mafia z oligarchią. I pytanie, jak poinformować o tym opinię publiczną.

Skandal z gorylami stanowił przełom we współczesnej historii Słowacji. Dziura w ścianie mieszkania konspiracyjnego oznaczała również dziurę w fasadzie demokratycznego państwa i rządu. Ostatecznie doprowadziło to do upadku słowackiego rządu. Ale Robert Fico powrócił do rządu, choć był też głównym graczem w tych działaniach, co znalazło odzwierciedlenie w filmie Zuzany Piussi “Od Fico do Fico”.

“Skradziony kraj” zdaje się objawiać jako spojrzenie wstecz na główne postaci tego filmu. Tuż po rozpoczęciu zdjęć Ján Kuciak i Martina Kušnírová zostali zamordowani, a zdjęcia poszły w innym kierunku: w filmie występują prawnicy, blogerzy, dziennikarze i (byli?) agenci wywiadu. Uzyskany obraz ukazuje mechanizmy oddziaływania na państwo i opinię publiczną poprzez kompromitujące materiały, utajnianie lub – odwrotnie – dostarczanie pewnych informacji w określonym czasie w celu ukształtowania narracji, którą większość ludzi akceptuje jako rzeczywistość.

You may also like...