You are currently viewing 15 lat w Unii Europejskiej

15 lat w Unii Europejskiej

  • Post author:
  • Post category:archiwum

15 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej, staliśmy się częścią Europy. Nie Środkowej, nie Wschodniej – po prostu Europy. Ale co to tak naprawdę znaczy, co to zmieniło? W nas, w świecie, w naszym życiu. I wreszcie – w filmach, które realizują artyści i ogląda publiczność.

2004: Jutro już będzie inaczej r. Maria Wiernikowska. 52 min. Prod.: TVP Program II. (dokumentalny)

Znana reporterka Maria Wiernikowska zaproponowała filmowcom amatorom zapisanie na taśmie ostatniego dnia w Polsce jeszcze nieunijnej. Na apel pomysłodawczyni odpowiedziało 101 autorów z 59 miejscowości. Z nadesłanych przez nich prac powstała jedyna w swoim rodzaju kronika jednego dnia naszego kraju: dnia zwyczajnego, a jednak innego niż wszystkie.

Filmpolski.pl

2008: Polska Love Serenade r. Monika Anna Wojtyłło. 77 min. Prod.: Szkoła Filmowa im. Konrada Wolfa, Berlin, Niemcy. (fabularny)

Urodzona we Wrocławiu, ale wychowana w Niemczech Zachodnich reżyserka z czułością i ciepłem pokazuje, jak Polacy i Niemcy patrzą na siebie. Prosta fabuła niesie w sobie ciekawe spostrzeżenia na temat wzajemnych stereotypów – i tego, co się pod nimi kryje. W końcu, jak mówi jeden z bohaterów filmu: „Wszyscy jesteśmy Europejczykami”. W Lubomierzu, na Dolnym Śląsku, w Polsce, w Europie.