You are currently viewing LLF 2015: Eryk Lubos

LLF 2015: Eryk Lubos

  • Post author:
  • Post category:archiwum

I oto znów z Erykiem Lubosem spotkamy się na Lubuskim Lecie Filmowym, lecz teraz w innej roli. Podczas ubiegłorocznej edycji festwialu Eryk Lubos jako odtwórca głownej roli był gościem spotkania po filmie „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego. Tym razem aktor będzie… 

IMG_0390

Eryk Lubos, aktor teatralny i filmowy, stworzył kilkadziesiąt charakterystycznych ról teatralnych i filmowych, występował w balecie, śpiewał operę i dubbinguje kreskówki. Absolwent PWST we Wrocławiu. Był aktorem Teatru Współczesnego we Wrocławiu i TR Warszawa. Ma na swoim koncie wiele ról scenicznych, stworzonych głównie na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego, ale również w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz w spektaklach Teatru Telewizji. Wystąpił również w słynnych spektaklach „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka.

Do roku 2005 jego kariera aktorska pozostawała w cieniu swoistego wizerunku artysty, z reguły występował w obsadach drugoplanowych, czarnych charakterów. Po 2008 roku aktor narodził się na nowo, jego rolę w produkcjach „Oficer” „Moja krew”, „Boisko bezdomnych”, „Janosik prawdziwa historia”, czy „Skrzydlate świnie” przywróciły go do palestry charakterystycznych aktorów filmowych, co zostało potwierdzone wieloma nagrodami. W swoim dossier ma współpracę z reżyserem Wojciechem Smarzowskim w filmach: „Dom zły”, „Drogówka”, czy „Róża”. Jest również popularnym i lubianym aktorem serialowym, zobaczyć go można m.in. w „Oficerze” Macieja Dejczera, „Pitbullu” Patryka Vegi, ale też w lżejszych produkcjach – „Codzienna 2 m. 3”, „Magda M.” oraz w „Ojciec Mateusz”.

W dorobku ma nagrodę nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego dla najlepszego polskiego aktora młodego pokolenia. Nagradzany też za najlepsze role: w 2008 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za rolę Indora w filmie „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik, na MFF na Cyprze w 2010 za rolę Igora w „Mojej krwi” Marcina Wrony. W 2012 roku otrzymał nagrodę na Festiwalu w Karlovych Varach za najlepszą rolę męską – Eryka w filmie „Zabić bobra” Jana Jakuba Kolskiego. Z kolei za rolę dzielnicowego w „Dziewczynie z szafy” Bodo Koksa nominowany został do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2014.