You are currently viewing LLF 2015: Mistrzowie Kina – Lech Majewski

LLF 2015: Mistrzowie Kina – Lech Majewski

  • Post author:
  • Post category:archiwum

Na Lubuskim Lecie Filmowym pokaz najnowszego filmu Lecha Majewskiego “Onirica”. Jest to inspirowana Dantem historia miłości silniejszej niż śmierć. Zamyka tryptyk złożony z “Ogrodu Rozkoszy Ziemskich” oraz “Młyna i Krzyża”. Do zobaczenia 1 lipca o godz. 13.15 w kinie festiwalowym w “Leśniku”. Po filmie spotkanie z reżyserem!

We wtorek, 30. czerwca o godz. 22.15  w ramach cyklu Mistrzowie Kina: Lech Majewski prezentujemy “Młyn i krzyż”. Zapraszamy! 


Wielka gratka podczas Lubuskiego Lata Filmowego – okazja do codziennych spotkań i rozmów na temat filmów z Lechem Majewskim. Tylko w ramach cyklu Mistrzowie Kina obejrzeć można będzie raz jeszcze 6 wybranych osobiście przez reżysera filmów i albo zadać pytania, jakich jeszcze dotąd nie zadano, albo po prostu porozmawiać z wielką postacią świata sztuki

 

Lech_Majewski

Lech Majewski – jest reżyserem filmowym i teatralnym, pisarzem, poetą i malarzem. Należy do członków Gildii Reżyserów Amerykańskich i Europejskiej Akademii Filmowej. Urodził się w Katowicach. Początkowo studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych, by w 1973 roku rozpocząć naukę na Wydziale Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Ukończył je w 1977 roku. Już podczas studiów zrealizowana przez Majewskiego etiuda dokumentalna Grand Hotel (1975) zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych. Jego dyplomem stała się nowela Zwiastowanie w filmie fabularnym “Zapowiedź ciszy”.

Rycerz to samodzielny debiut reżysera. Film ten został wysoko oceniony przez krytyków filmowych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Dzięki pochlebnym recenzjom, m. in. w “Timesie”, jesienią 1981 roku reżyser zaproszony zostaje do Cambridge na Festiwal Kultury Średniowiecznej, a w londyńskim National Theatre organizuje przegląd polskiego kina “Uczniowie Wojciecha Hasa”.

Rok później Majewski reżyseruje na Tamizie Odyseję Homera. Producentem spektaklu jest Shivaun O’Casey, a jednym z “inwestorów” Samuel Beckett. Przedstawienie zwraca uwagę Michaela Hausmana, producenta m.in. “Amadeusza” Milosza Formana. Autor zostaje zaproszony do Stanów Zjednoczonych i tam realizuje film Flight of The Spruce Goose (Lot Świerkowej Gęsi), oparty na swojej debiutanckiej powieści Kasztanaja. W filmie udział biorą m. in. Danny O’Shea, Jennifer Runnyon, Karen Black i Betsy Blair, która otrzymała Oscara za rolę w filmie “Marty”.

W 1986 reżyser udaje się do Rio de Janeiro, gdzie wspólnie z Ronaldem Biggsem, “mózgiem” słynnego napadu stulecia w Anglii, pisze scenariusz i realizuje film Prisoner of Rio. Obraz ukończony zostaje w 1988 roku w Pinewood Studios pod Londynem. Dystrybowany przez Columbia Pictures – TriStar odnosi wielki sukces komercyjny.

Dwa lata później przenosi się do Hollywood i rozpoczyna współpracę ze studiem Davida Lyncha “Propoganda Films”. Tam powstaje Ewangelia według Harry’ego (Gospel According to Harry). W filmie debiutuje późniejszy odtwórca roli Aragorna we “Władcy Pierścieni” – Viggo Mortensen.

W 1995 roku Lech Majewski zostaje jednym z producentów filmu opartego na własnym scenariuszu (w 1997 roku Wydawnictwo Rebis publikuje Basquiata – nowojorską opowieść). Basquiat (1996) jest opowieścią o nowojorskim artyście graffiti, nazwanym przez krytyków “czarnoskórym Van Goghiem”. Grają w nim m. in. Gary Oldman, Benicio del Toro, Dennis Hopper, Tatum O’Neil, Courtney Love i David Bowie jako Andy Warhol.

Rok 1997 to Sen nocy letniej. Majewski zaprezentował własną adaptację sztuki Szekspira i sfilmował ją w Heilbronn. Został też producentem serii płyt pod wspólnym tytułem “Mistycy i wirtuozi” z muzyką współczesną, między innymi Henryka Mikołaja Góreckiego, Andrzeja Krzanowskiego, Józefa Skrzeka i Juliana Gembalskiego. Ukazuje się również Autobus na Golgotę (Wydawnictwo Baran i Suszczyński) – połączenie prozy i komiksu.

Kolejny projekt Lecha Majewskiego to zrealizowany w 1998 roku Katowicach spektakl eksperymentalny Tramwaj, przeniesiony później do Düsseldorfu. Rok później powstaje “Wojaczek” – opowieść o jednym z najciekawszych polskich poetów współczesnych. Film został zaprezentowany na festiwalach m. in. w Rotterdamie, Berlinie, Jeruzalem, Rio de Janeiro, Londynie, Mexico City, Sao Paulo, Nowym Jorku, Montrealu i Los Angeles. “Wojaczek” zdobył ponad 20 nagród, w tym tytuł Najlepszego Europejskiego Niezależnego Filmu w roku 2000 w Barcelonie, Najlepszego Filmu Europejskiego w Corato i Grand Prix w Kłajpedzie.

Następnym filmem Lecha Majewskiego jest “Angelus” – nazywany często “śląskim Sto lat samotności”. Premiera filmu odbyła się w październiku 2001 roku. Podobnie jak “Wojaczek”, “Angelus” zdobył szereg liczących się nagród filmowych, m.in. Grand Prix Camerimage i nagrodę im. Federico Felliniego. Film opowiada o historii śląskiej grupy różokrzyżowców-górników. Jej głównym bohaterem jest Teofil Ociepka – obok Nikifora najbardziej znany polski malarz-prymitywista.

Kolejnym dziełem twórcy “Wojaczka” jest film Ogród rozkoszy ziemskich, nakręcony na podstawie wydanej w 2002 roku książki Metafizyka. Film został nagrodzony Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rzymie (2004 rok). Obraz Majewskiego to opowieść o miłości, sztuce i Wenecji. Bohaterowie filmu odtwarzają sceny z “Ogrodu rozkoszy ziemskich” Hieronima Boscha. Łączy ich pragnienie odnalezienia piękna i harmonii w ogarniętej chaosem, rozpadem i brzydotą rzeczywistości.

W 2008 roku Lech Majewski rozpoczął pracę nad kolejnym filmem. Młyn i krzyż (“The Mill And the Cross”) – współczesnym odczytaniem słynnego obrazu Petera Bruegla “Droga na Kalwarię”. W filmie zagrali Rutger Hauer, Michael York, Charlotte Rampling i Joanna Litwin. Autorem scenariusza jest Lech Majewski i Michael Francis Gibson. Zdjęcia zakończone zostały w 2009 roku.