You are currently viewing Festiwal obiektywem Tomasza Gawałkiewicza

Festiwal obiektywem Tomasza Gawałkiewicza

  • Post author:
  • Post category:archiwum

Tomasz-GawalkiewiczChoć najbardziej chyba lubi fotografować sport, zawsze z aparatem uczestniczył w regionalnych wydarzeniach kulturalnych. Z powodzeniem można stwierdzić, że Lubuskiemu Latu Filmowemu towarzyszył od samego początku. Łagowskiemu festiwalowi poświęcił też jedną ze swych indywidualnych wystaw. Było to dwie dekady temu. Dlatego niezmiernie miło jest nam obwieścić, że w czwartek 4 lipca o godzinie 17.00 w kawiarni filmowej w Domu Wypoczynkowym „Leśnik” odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Lubuskie Lata Filmowe w Łagowie obiektywem Tomasza Gawałkiewicza” z udziałem autora.

Tomasz Gawałkiewicz urodził się w Warszawie siódmego dnia Powstania Warszawskiego. Jego ojciec był po wojnie dziennikarzem w „Życiu Warszawy”,a przez wiele lat kierował też warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. To zapewne przesądziło o wyborze zawodu przez syna.

Do Zielonej Góry Tomasz Gawałkiewicz przyjechał w 1968 roku, jako korespondent Centralnej Agencji Fotograficznej. – Na rok może dwa. I czterdzieści lat minęło – wspomina. Związał się z „Gazetą Zielonogórską”, która przerodziła się w „Gazetą Lubuską”, a także stworzył Zielonogórską Agencję Fotograficzno-Filmową.

– Z aparatem zjeździłem całą Polskę i pół Europy. Byłem w pałacach, na salonach, ale też w slumsach i melinach. Przez lata pracy w Centralnej Agencji Fotograficznej i w „Gazecie Lubuskiej” odwiedzałem parlamenty, ale też więzienia i poprawczaki. Lubię szukać okiem aparatu zwykłych ludzi. Patrzeć jak żyją, co robią. Interesuje mnie piękno młodej kobiecej sylwetki, ale też zmęczone spojrzenie starych ludzi. Robię zdjęcia od wielu lat i zawsze zdążę zwolnić migawkę, żeby powstała piękna fotka – zaznacza.

W dorobku ma kilka wystaw indywidualnych fotografii prasowej, prezentacje w wystawach zbiorowych i katalogach. Udział w ważniejszych wystawach fotograficznych: „Ziemia Lubuska prezentuje” (wspólnie z Bronisławem Buglem i Czesławem Łuniewiczem; Frankfurt nad Odrą, Lipsk, Warszawa i Zielona Góra 1973), „Budowa Huty Miedzi” (Głogów 1974), „Kulisy festiwalu” (wspólnie z B. Buglem i Cz. Łuniewiczem; Zielona Góra 1975), „Ziemia Lubuska w XX-leciu” (wspólnie z B. Buglem i Cz. Łuniewiczem; Zielona Góra 1975), „Fotografia prasowa” (Zielona Góra 1976), „Reportaż z VII Złotego Grona” (wspólnie z B. Buglem i Ryszardem Janowskim; Żary 1978, Zielona Góra 1979), „Nafta” (Zielona Góra 1981), „Lubuskie Lato Filmowe” (Łagów 1982), „Fotografia prasowa (Zielona Góra 1988). „Fotografia prasowa” (Gorzów i Zielona Góra 1995, Głogów i Lubin 1996).

Laureat wielu nagród, w tym III nagrody Grand Press Photo w 2009 roku w kategorii sportowej.

llf tomasz gawalkiewiczKilka zdjęć Festiwalu sprzed lat w galerii Gazety Lubuskiej