You are currently viewing Jurorzy Lubuskiego Lata Filmowego 2015

Jurorzy Lubuskiego Lata Filmowego 2015

  • Post author:
  • Post category:archiwum

Jury konkursu filmów fabularnych

Dorota Kamińska

DorotaKamińskaStudiowała w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie pod kierunkiem znakomitych aktorów i pedagogów m.in. Aleksandry Śląskiej, Aleksandra Bardiniego i Tadeusza Łomnickiego. W roku 1980 dostała angaż w Teatrze Studio, w którym pozostawała na etacie do roku 1998. Współpracowała m.in. z Józefem Szajną, Henrykiem Baranowskim, Jerzym Grzegorzewskim, Bogusławem Lindą, Adamem Hanuszkiewiczem czy Maciejem  Wojtyszko. Grywała też gościnnie: m.in. w Teatrze na Woli, w teatrze Komedia w Warszawie czy obecnie w Teatrze Komedia we Wrocławiu.

Ogromne znaczenie w jej dorobku zawodowym odgrywa film. Zgorzkniała alkoholiczka w Pręgach Magdy Piekorz, komediowa, zaradna matka w Doskonałym popołudniu u Przemysława Wojcieszka, twarda szefowa wydziału specjalnego policji w Fali zbrodni K. Langa i F. Zylbera czy debiutantka z Barw ochronnych Krzysztofa Zanussiego, efektowna studentka w Karate po polsku Wojciecha Wójcika, czy niemoralna kobieta w klasyku seriali czyli W labiryncie Pawła Karpińskiego. To tylko niektóre role, a ma ich na swoim koncie blisko 50.

Prawie siedem lat swojego zawodowego życia Dorota poświęciła dziennikarstwu.  Redagowała i prowadziła dwa programy telewizyjne magazyn filmowy Oskar i Damski wytrych, w którym nie bała się stawiać trudnych pytań. Przez kilka lat współprowadziła Radiowe kino nocą, pisywała recenzje i wywiady. Była nominowana do Telekamery i nagrody Polskiej Akademii Filmowej Orły.

Andriy Khalpakhchi 
AndriyKhalpakhchiZałożyciel Fundacji “Molodist”, Dyrektor Generalny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Kijowie «Molodist», członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA), członek komisji ekspertów w Ukraińskiej Państwowej Agencji Filmowej. Urodził się w Kijowie w 1950 roku uzyskał dyplom inżyniera budowlanego w 1972 (dr nauk technicznych w 1977). Założyciel Klubu Filmowego “Dialog” w Kijowie (1985), był jego prezesem do 1992 roku. Od 1990 roku jest Dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Molodist” w Kijowie. Członek jury na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych: Berlin International Film Festival, Karlovy Vary, Moskwa, Oberhausen, Łagów, Bratysława, Soczi, Teheran, Lecce.

Tadeusz Lubelski

01.06.2012 Krakow Tadeusz Lubelski , prof. Uniwesytetu Jagiellonskiego , redaktor Encyklopedii Kina

Historyk i krytyk filmu, profesor zwyczajny w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, kierownik Katedry Historii Filmu Polskiego. Opublikował m.in.: Nowa Fala. O pewnej przygodzie kina francuskiego (2000), Wajda (2006), Historia kina polskiego (2009, Nagroda Ministra Nauki), Historia niebyła kina PRL (2012, Nagroda im. Bolesława Michałka, nominacja do NIKE). Redaktor pierwszej polskiej Encyklopedii kina (2003, 2010). Członek Europejskiej Akademii Filmowej, przewodniczący Rady Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

IMG_0390Eryk Lubos
Ukończył studia na Wydziale Aktorskim we Wrocławiu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W 1996 zadebiutował w teatrze. Był aktorem Teatru Współczesnego we Wrocławiu, obecnie występuje w Teatrze Rozmaitości w  Warszawie. Laureat m.in. Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego w roku 2009 za rolę w filmie Moja krew oraz nagrody dla najlepszego aktora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach (2012).

Lech Majewski
Lech_MajewskiReżyser filmowy, teatralny, scenarzysta, poeta, prozaik i malarz. Studiował w ASP. Publikował w “Nowym wyrazie”, “Literaturze”, “Poezji”. W 1977 roku w Teatrze Studio wyreżyserował “Odyseję” według Homera . Wydał kilka tomików poezji: “Baśnie z tysiąca nocy i jednego miasta” (1977), “Poszukiwanie raju” (1978), “Mieszkanie” (1981), “Muzeum mojej nędzy” (1997), “Święty Sebastian” (1998) oraz powieści “Kasztanaja” (1981), “Szczury Manhattanu” (1993), “Pielgrzymka do grobu Brigitte Bardot Cudownej” (1996) i eseje “Asa Nisi Masa – Magia w 8 i 1/2 Felliniego”. W 1981 roku został zaproszony z filmem “Rycerz” na festiwal do Cambridge i pozostał w Anglii. W 1982 roku na barce na Tamizie wyreżyserował nową wersję “Odysei”. Wyjechał do USA, gdzie zrealizował “Lot świerkowej gęsi”. Pierwowzorem scenariusza tego filmu była powieść “Kasztanaja”. Od 1993 roku Lech Majewski realizuje także spektakle operowe. Członek Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).

Więcej na: www.filmpolski.pl

 

Jury konkursu krótkich filmów fabularnych
Komorowski Tomasz
Krasztel Istvan
Mackiewicz Lech

Jury konkursu filmów dokumentalnych
Jankauskas Gediminas
Mirowska Wanda
Nikitienko Denis

llf-fb-bg