Konrad Stanglewicz:
Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie rusza 24 czerwca. Towarzyszyłem temu festiwalowi od początku mojej radiowej roboty w 1979 roku. W czasach PRL-u była to oaza wolności słowa, obrazu, myśli, twórczości. Po przełomie 1989 – z inspiracji Juliusza Burskiego – w Łagowie spotykały się kinematografie z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Oglądaliśmy filmy nigdzie indziej nie do zobaczenia w Polsce. Miałem w Łagowie okazję rozmawiać z najwybitniejszymi twórcami polskiego kina. Niektóre nagrania chcę przypomnieć.
Stanisław Janicki – dziennikarz, reżyser, scenarzysta, krytyk filmowy i historyk kina. Autor popularnego cyklu telewizyjnego „W starym kinie”. Był to najdłużej nadawany program filmowy w historii polskiej telewizji (od 1967 do 1999).
Stanisław Janicki jest jurorem w konkursie filmów fabularnych tegorocznego 47 Lubuskiego Lata Filmowego. Był pierwszym dyrektorem programowym Lubuskiego Lata Filmowego w 1969 roku.
W rozmowie mówi o sobie oraz o dwóch zrealizowanych przez siebie dokumentach: Kochany i nienawidzony – Dramat życia i śmierci twórcy “Krzyżaków” (2002 – o Aleksandrze Fordzie) i Marzenia są ciekawsze (1998 – serial o niezrealizowanych projektach Andrzeja Wajdy)