Zapraszamy na niebanalne, wyjątkowe i… jubileuszowe – 50. Lubuskie Lato Filmowe. Spotkajmy się w Łagowie od 29.08 do 5.09.2021 r. na dorocznym wspólnym oglądaniu najnowszych filmów kinematografii środkowoeuropejskiej. Ciekawi jesteśmy kto zdobędzie tym razem Złote Grona w konkursach filmów fabularnych i dokumentalnych?
Oczywiście nie zabraknie wspomnień z przebogatego półwiecza najstarszego polskiego festiwalu. Echa wydarzeń w kinie Świteź, nad jeziorem, w cieniu zamku Joannitów, jakie miały tu miejsce od 1969 roku rozbrzmiewać będą ponownie, bo przypomnimy ich kilka, a resztę, mamy nadzieję dowieziecie do Łagowa i Wy, drodzy przyjaciele Lubuskiego Lata Filmowego. Do zobaczenia zatem! Przybywajcie!
Szypta historii LLF
Początkowo, w roku inauguracji – 1969 – Lubuskie Lato Filmowe było jedynym ogólnopolskim festiwalem filmów krajowych. Fakt, że podczas tego festiwalu odbywało się wiele seminariów i spotkań dyskusyjnych w swobodnej i niekontrolowanej atmosferze, był niezbyt mile widziany przez komunistyczne władze. Stworzono zatem drugi festiwal filmów krajowych – w Gdańsku – o wiele bardziej oficjalny, reprezentacyjny, wystawny. Niejako w cieniu Gdańska (później – Gdyni), w dużym stopniu dzięki inicjatywie działaczy Klubu Kultury Filmowej z Zielonej Góry i Polskiej Federacji DKF, festiwal łagowski przetrwał, tym bardziej kultywując swój odrębny – roboczy, dyskusyjny – charakter.
W odpowiedzi na nowe potrzeby wywołane dezintegracją a wkrótce rozpadem obozu komunistycznego, festiwal łagowski stał się od roku 1990 festiwalem międzynarodowym nastawionym na prezentację kina krajów postkomunistycznych.
Dziś kino czeskie, słowackie, węgierskie, rosyjskie, ukraińskie, litewskie, łotewskie, austriackie, estońskie, ale także i niemieckie – jeśli trafia do kin w Polsce, albo jest prezentowane w telewizji, to w wielu przypadkach dzieje się tak dzięki festiwalowi w Łagowie. To Lubuskie Lato Filmowe jest tym właśnie miejscem w Polsce, gdzie można zobaczyć te filmy w reprezentatywnym wyborze.
Kolorytu dodaje łagowskiej imprezie festiwalowy konkurs, w którym startują wszystkie zaproszone specjalnie filmy pełnometrażowe. Jury przyznaje główne nagrody: Grand Prix, czyli Złote Grono, oraz Srebrne i Brązowe Grono filmom fabularnym, dokumentalnym i krótkim fabułom.
I tak dzieje się już 50 lat!
Przypominamy: na jubileuszową edycję Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie zapraszamy od 29.08 do 5.09.2021 r.
Zdjęcia z festiwalu: archiwum Tomasz Gawałkiewicz
Grafika: Tomasz Broda
Muzyka: Tomasz Gąssowski
Lektor: Konrad Stanglewicz
Reklamówkę przygotowała firma CarboMedia