You are currently viewing Spotkania z czeskimi twórcami – LLF 2019

Spotkania z czeskimi twórcami – LLF 2019

  • Post author:
  • Post category:archiwum

poniedziałek 24.04. godz. 15:45

Rozpocząć od nowa / Another Chance / Začít znovu

Opowieść o zawodowym oszuście matrymonialnym i jego ostatniej ofierze, która po odkryciu prawdy nie zraża się i czeka na jego wyjście z więzienia. Ofiarą jest Monika, kobieta w średnim wieku, natomiast oszust odsiadujący swój wyrok to Mirek. Film stanowi psychologiczny portret nierównej miłości i śledzi zmiany w związku tej pary spowodowane więziennymi kratami, narodzinami dziecka i zdiagnozowaniem wirusa HIV. Dokument bada, jak z czasem zmieniają się ich najgłębsze uczucia. Listy miłosne stają się groźbami o eksmisji. Wyczekiwany powrót Mirka zaczyna w nowym świetle przypominać koszmar.

Eva Tomanová

Czeska reżyserka z wykształceniem dziennikarskim. Przez ostatnie dwanaście lat współpracowała z czeską telewizją, Febio s.r.o i TV Barrandov oraz wyreżyserowała wiele dokumentów i programów telewizyjnych. Przed tym okresem, w latach 1998-2006, dostarczała materiały do filmów dokumentalnych jednego z czołowych czeskich programów informacyjnych na kanale TV Nova. Zajmowała się reportażami w Etiopii, Brazylii oraz Hiszpanii. Przeprowadzała wiele wywiadów z ludźmi na wysokim szczeblu (np. z byłym prezydentem Czech, Václavem Havlem oraz innymi politykami i aktorami). Jest członkinią zarządu Czeskiego Funduszu Filmowego. Jej pierwszym pełnometrażowym, kinowym dokumentem był film „Zawsze razem”.

poniedziałek 24.06. godz. 20:30

Chwile / Moments / Chvilky

Anežka to młoda kobieta, która dba o swoje relacje z rodziną i partnerami – nawet jeśli oznacza to, że musi ciągle ustępować, by uniknąć sporów. Troszczy się o wszystkich, zapomina tylko o sobie. Nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że ten spokój to cisza przed burzą, która musi w końcu przyjść. Chwile to poruszająca opowieść o miłości, bólu i oddaniu, a także o nadziei, że zaznane krzywdy da się przekształcić we własną siłę. Reżyserka Beata Parkanová w rozmowie z dzieńnikiem „Dnes” przyznała, że swój film oparła na osobistych przeżyciach i w ten sposób wyjaśniła swój zamysł: Chcę pokazać, jak człowiek, który jest do świata nastawiony bardzo uczuciowo, w związkach z innymi ludźmi może się pogrążyć i spaść na dno.

Beata Parkanová

Jest scenarzystką, reżyserem i autorem urodzonym w 1985 roku w Třebíču. Jest absolwentem scenopisarstwa i dramaturgii praskiej Akademii Filmowej FAMU. Przed pracą filmową opublikowała kilka książek. Poświęciła się w całości filmom dokumentalnym, pracowała w roli asystenta reżysera i jako scenarzysta. Jej debiutem w roli reżysera był długometrażowy film fabularny Moments, była ona również autorem jego scenariusza. Aktualnie pracuje nad swoim najnowszym projektem „Jego słowo, jej słowo” (Jeho slovo, její slovo).

wtorek 25.06. godz. 20:30

Jeszcze nie skończyliśmy / Never Stop / Ještě nekončíme

Opowieści z życia seniorów żyjących w Czechach, którzy mimo wieku i stanu zdrowia, niestrudzenie odnajdują satysfakcję w wielu aktywnościach. Nasi czterej bohaterowie czerpią z życia jak najwięcej, są zdeterminowani i pewni siebie. Uczą się włoskiego, organizują wycieczki, pracują, studiują finanse lub prowadzą działalność, podróżują za granicę, korzystają z najnowszych technologii komunikacyjnych albo przebiegają kilkaset kroków dziennie. Te rzeczy nie są dla nich niczym nadzwyczajnym. Weźmy pod uwagę pana Míčana lub panią Vojtíškovą, organizatorów wycieczek dla osób starszych, którzy sami kierują uczestników po kolejnych atrakcjach. Ich charakter oraz perspektywa pozwala im z odwagą pokonywać fizyczne bariery oraz samotność czasem towarzyszące starości.

Jiri Zykmund

Urodzony w 1975 roku w Litomierzycach, obecnie mieszka i pracuje w Pradze. W latach 1990-1995 studiował na Wydziale Fotografii Akademii Sztuki, Architektury i Designu w Pradze. 1996-2002 – Wydział Filmowy i Telewizyjny Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (FAMU), zajęcia operatorskie. 2005-2009 – Akademia Sztuk Multimedialnych w Igławie, Wydział Produkcji Multimediów. 2013-15 – Wyższa Szkoła Artystyczna w Brnie, Wydział Fotografii, specjalizacja: Projektowanie graficzne w filmie.