Posts Tagged :

Oleg Sentsov

Oleg Sentsov • Оле́г Сенцо́в – niezwykłe podziękowanie za Złote Grono LLF

900 600 llf

Oleg Sentsov / Оле́г Сенцо́в jest laureatem Złotego Grona 51. Lubuskiego Lata Filmowego w konkursie filmów fabularnych, konkursie głównym łagowskiego festiwalu.

Otrzymaliśmy od niego niezwykłe, przejmujące podziękowanie za główną nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego.

Oleg Sentsov, przed laty był gościem Lubuskiego Lata Filmowego ze swoim filmem “Gracz”. O Olegu wspominaliśmy przez kilka kolejnych lat, apelując podczas festiwalu o jego uwolnienie z rosyjskiego łagru. Gdy w końcu stało się to faktem, w naszej radości, nigdy nie zakładaliśmy, że przyjdzie nam oglądać Olega w jeszcze innych – wojennych, frontowych – okolicznościach.

Pokaz specjalny LLF 2015 – Gracz / Gamer Olega Sentsova

900 600 llf

Pokaz specjalny 44 Lubuskiego Lata Filmowego 2015 – film Gracz / Gamer w reżyserii Olega Sentsova, jako wyraz wsparcia publiczności i organizatorów LLF 2015 dla uwięzionego przez rosyjskie służby specjalne artysty i działacza wolnościowego. Zapraszamy do kina festiwalowego w sobotę o godzinie 20.00. Razem pokażmy, że nie jest to nam obojętne.

Oleg Sentsov, ukraiński reżyser, scenarzysta i producent, członek ruchu “Automajdan”, którego filmowy debiut „Gamer” był w 2012 roku pokazany podczas 41 Lubuskiego Lata Filmowego, od 11 maja 2014 roku jest uwięziony bez procesu w moskiewskim więzieniu. 

Ukrainian film director Oleg Sentsov (right), was arrested on charges of terrorism last year in Crimea shortly after Russia seized it from Ukraine. He's shown here at a hearing at Moscow's Lefortovo District Court on Dec. 26, 2014.

Zaangażowany był w proeuropejskie demonstracje na Majdanie, wyrażał publicznie niezgodę na aneksję Krymu, gdzie wraz z żoną i dwójką dzieci mieszkał w Symferopolu. Po aneksji Krymu Sentsov czynnie pomagał ukraińskim wojskowym i ich rodzinom opuścić półwysep. Został aresztowany przez rosyjską służbę bezpieczeństwa, potajemnie wywieziony do Moskwy i bezpodstawnie oskarżony o działalność terrorystyczną. Aby zmusić Sentsova do przyznania się do winy, stosowano tortury. 

Sentsovowi oraz pozostałym oskarżonym w sprawie „krymskich terrorystów”, stawiane są ciężkie zarzuty dokonania aktów terrorystycznych, pod którymi rozumiane są podpalenia budynków należących do Russkoy Obshchiny Kryma 14.04.2014 (nadpalone wejście do budynku) i symferopolskiego oddziału partii Yedinaya Rossiya 18.04.2014 (nadpalone okno), oraz oskarżenia o „przygotowanie wybuchów” na terenie Półwyspu Krymskiego. Oleg Sentsov nie przyznał się do winy, grozi mu do 20 lat pozbawienia wolności.

Szczegóły poznać mogą Państwo na stronie http://odfoundation.eu/a/5639,sprawa-olega-sentsova