Małgorzata Imielska
Absolwentka Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, reżyser oraz autor scenariuszy filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli teatralnych i radiowych.
Ukończony przez nią ostatnio debiut fabularny (zrealizowany na podstawie jej scenariusza) „Wszystko dla mojej matki” otrzymał kilka nagród; w tym nagrodę za reżyserię i dla najlepszego filmu fabularnego na International Film Festival Dhaka 2020, wyróżnienie za debiut reżyserski i Nagrodę Publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2019. Ponadto w tym samym roku film zdobył także wyróżnienia na Forum Kina Europejskiego Cinergia oraz na Bastau International Film Festival w Kazachstanie. Zofia Domalik, która zagrała postać Olki otrzymała nagrodę za profesjonalny debiut aktorski na FPFF w Gdynie w 2019
Ostatni film dokumentalny Małgorzaty Imielskiej „Miłość i puste słowa” (73 min), który został zrealizowany w 2018 roku przez Studio Filmowe Kronika dla TVP.S.A, zdobył liczne nagrody w Polsce i zagranicą. W tym między innymi nagrodę „Złote Grono” na 48. Lubuskim Festiwalu Filmowym oraz nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Międzynarodowym Festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu” w Łodzi w 2018 roku. Na tegorocznych festiwalach uzyskał nagrodę główną na Hong-Kong International Film Festival, nagrodę za reżyserię filmu dokumentalnego na Great Message International Film Festival w New Delhi, nagrodę główną w kategorii „Women’s Films Winner” na International Cult Filom Festival w Kalkucie oraz nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Festiwalu Polskich Filmów „Ekran” w Toronto. Ponadto film był także prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie, na Festiwalu Filmowym w Cottbus, One World w Pradze, Human Rights w Budapeszcie i Wiedniu. Trzeba też dodać, że „Miłość i puste słowa” jako jedyna polska produkcja był pokazywany na Międzynarodowej Konferencji Telewizyjnej INPUT w Bangkoku w 2019 roku.
Inne, ważne nagrody Małgorzata Imielska otrzymała za film dokumentalny „Powiedz mi dlaczego”. Między innymi: nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Konkursie Polskim w Krakowie w 2007, nagrodę Bronze Remi na Worldfest Independent Film Festival w Huston w 2007 oraz wyróżnienie na MFFD w Kantonie 2007. Jedną z ważniejszych nagród jest także nagroda główna za pełnometrażowy film dokumentalny „Przeżyć Afganistan” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych w Warszawie w 2012 roku.
Telewizyjny spektakl teatralny M. Imielskiej zatytułowany „Chciałam ci tylko powiedzieć” uhonorowano nagrodą im. Stefana Traugutta za debiut autorski i reżyserski w Teatrze TV na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa teatry” w Sopocie w 2007 roku. Kolejny spektakl „Sprawa Emila B” został nagrodzony nagrodą „World’s Silver Medal” na Międzynarodowym Festiwalu New York Festivals w Nowym Jorku w 2009 roku.
Jadwiga Hučková
Dr hab. Jadwiga Hučková, prof. UJ; zajmuje się filmem dokumentalnym i fabularnym Europy Środkowej.
Od 1997 roku pracuje w komisji selekcyjnej Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Juror ponad trzydziestu międzynarodowych festiwali filmu dokumentalnego.
Brała udział w projekcie VISEGRAD DOCUMENTARY FILM LIBRARY w Pradze. Opublikowała m.in. (także pod nazwiskiem Jadwiga Głowa): Dokument po przełomie. Film dokumentalny lat 90. w Europie Środkowo-Wschodniej / Zooming in on History’s Turning points. Documentaries in the 1990s in Central and Eastern Europe (Kraków 1999), Dokument filmowy epoki Havla (Kraków 2005), Český a polský dokumentární film v éře evropeizace / Czeski i polski film dokumentalny w czasach europeizacji (Praha, NFA 2015, współredakcja).
Mateusz Demski
Dziennikarz i krytyk filmowy. Publikował m.in. w kwartalniku „Przekrój”, tygodniku „Przegląd”, tygodniku „Polityka”, czasopiśmie „Ekrany”, miesięczniku „Kino”, „Magazynie Filmowym” SFP, a także w portalach CzasKultury.pl, Interia.pl, Wirtualna Polska, Papaya.Rocks. Programer Ars Independent Festival w Katowicach. Związany z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie od kilku lat współtworzy gazetę festiwalową.
Na koncie ma wywiady z nagradzanymi na największych światowych festiwalach twórcami filmowymi, m.in. z Terrym Gilliamem, Bong Joon-ho, Gasparem Noé, braćmi Dardenne, Bélą Tarrem, Ablem Ferrarą, Françoisem Ozonem, Dario Agento, Albertem Serrą, a także z Kristen Stewart czy Stellanem Skarsgårdem. W wolnych chwilach poszerza kolekcję gadżetów z „Gwiezdnych wojen”.