You are currently viewing Marcel Łoziński – przewodniczący Jury

Marcel Łoziński – przewodniczący Jury

  • Post author:
  • Post category:archiwum

mlozinskiMarcel Łoziński Reżyser filmowy, dokumentalista, Urodzony w 1940 w Paryżu. Absolwent wydziału reżyserii PWSFTV i T w Łodzi w roku 1971. Jeden z najbardziej znanych i docenianych na świecie polskich dokumentalistów. Nominowany do Oscara w roku 1994 za film dokumentalny „89 mm od Europy”.

Od 1995 roku członek AMPAS (przyznającej Oskary Amerykańskiej Akademii Filmowej).Wykładał w Paryskiej Szkole Filmowej FEMIS oraz w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim w Szkole Mistrzostwa Filmowego Andrzeja Wajdy. Prowadził także warsztaty filmu dokumentalnego w Marsylii.

Laureat wielu festiwali filmowych: z Oberhausen, Krakowa, San Francisco, Lipska, Olomoucu, a także prestiżowych nagród filmowych przyznanych za całokształt twórczości, w tym: „Paszportu Polityki” w kategorii film za rok 1995, Nagrody Fundacji Kultury w 1995, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2000, Nagrody „Jańcio Wodnik” na 11. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2004” we Wrześni, Nagrody Wolności im. Andrzeja Wajdy, przyznanej podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2004, Nagrody Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie.