Wytwórnię Filmów Dokumentalnych w Warszawie powołano zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki z dnia 29 grudnia 1949 roku. Jak na 70-latkę – trzyma się ona ciągle krzepko. Więc to nie „już 70 lat”, tylko dopiero „pierwsze 70 lat”. Popatrzmy jakie one były, zanim złożymy dostojnej jubilatce życzenia nieustającego ciągu dalszego – jak w dobrym filmie czy serialu.
1979: Na Chełmskiej r. Ludwik Perski, Józef Gębski. 13 min.
Zrealizowany z okazji jubileuszu 30-lecia warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych film przypomina dorobek i sukcesy wytwórni.
Filmpolski.pl
1999: Chełmska 21 r. Andrzej Titkow. 51 min.
W 1946 roku przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie rozpoczęto wznoszenie budynku dla wytwórni filmowej. W zrujnowanej stolicy był to wówczas pierwszy obiekt budowany od podstaw. Autor filmu koncertuje uwagę widza na historii wytwórni i postaciach ludzi, którzy ją tworzyli, rozwijali, korzystali z jej możliwości. Czyni to poprzez wspomnienia reżyserów, operatorów, montażystów, personelu technicznego i bogate archiwalia.
Filmpolski.pl
2011: Moje zapiski z podziemia r. Jacek Petrycki. 39 min.
Dokument składa się z nagrań gromadzonych w latach 1982-1987 przez nieformalną grupę, do której należał Jacek Petrycki, Bohdan Kosiński i Marcel Łoziński. Film odsłania kulisy działalności antykomunistycznego podziemia, pokazuje codzienność ukrywających się opozycjonistów oraz polską rzeczywistość lat 80. Film jest – jak informuje tekst zamieszczony na początku filmu – “osobistą układanką zmontowaną wyłącznie z materiałów kręconych amatorskimi kamerami w latach 1982-1987” i opowiadają “tylko o wycinku ruchu, do którego miał dostęp” autor filmu.
Filmpolski.pl