archiwum

Archiwum LLF

Poznaj ramowy program 53 LLF!

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Na program 53. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2024 składają się:

PROGRAM GŁÓWNY:

  1. Konkurs Główny: Konkurs Filmów Fabularnych
  2. Konkurs Filmów Dokumentalnych
  3. Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

  1. Panorama kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej:
    Przegląd najnowszych produkcji fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych – z lat 2023-2024;
  2. Przegląd etiud studenckich ze szkół filmowych z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji – z lat 2023 – 2024;
  3. W kręgu zapomnianych filmów: szkoła czeska;
  4. Polskie festiwale filmowe:
    Ińskie Lato Filmowe;
  5. 35 lat „Piłkarskiego Pokera”:
    Spotkanie z Reżyserem Januszem Zaorskim;
  6. Wielcy znani, zapomniani:
    Włodzimierz Puchalski (105 rocznica urodzin, 45 rocznica śmierci);
  7. Ci którzy zmienili kino:
    Piotr Szulkin  (5 rocznica śmierci);
  8. Ci którzy zmienili kino:
    Grzegorz Królikiewicz (85 rocznica urodzin);
  9. Wielcy – znani, zapomniani:
    Kazimierz Opaliński (50 rocznica śmierci);
  10. Zapomniane perły kina polskiego – klasycy krótkiego metrażu;
  11. W obiektywie Wytwórni Filmów Oświatowych:
    wybór filmów instruktażowych poświęconych codziennemu życiu;
  12. 75 rocznica utworzenia Wytwórni Filmów Oświatowych;
  13. Mistrzowskie produkcje: Najlepsze filmy światowych festiwali 2023-2024
  14. Blok filmowy dla młodego widza;
  15. Spotkania na Zamku: Twórcy i krytycy filmowi w dialogu o sztuce kinematografii
  16. Warsztaty edukacji filmowej dla dzieci i młodzieży;
  17. Otwarte warsztaty krytyki i historii filmu (edycja 12);
  18. Selekcja ekranowa: Stowarzyszenie Kin Studyjnych;
  19. Warsztaty dziennikarskie  Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wydanie dziennika festiwalowego (edycja 3);
  20. Książki o filmie i ich autorzy – spotkania z twórcami;
  21. Studio festiwalowe: Strefa Wytwórni Filmów Oświatowych;
  22. Lubuskie Lato Filmowe w obiektywie – plenerowa wystawa fotografii wielkoformatowej;
  23. Początek w muzyce:
    Koncert inauguracyjny 53. Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2024;
  24. Wystawa rękodzieła Łagowskiego Domu Artysty połączona z warsztatami wytwórczymi i warsztatami malarstwa artystycznego (również dla dzieci i młodzieży);
  25. Krokami przez naturę:
    Nordic Walking dla Uczestników Lubuskiego Lata Filmowego, Gości i Mieszkańców Łagowa;
  26. Skończone w muzyce:
    Finałowy koncert muzyczny na zakończenie 53. Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2024;
  27. Festiwal w kadrze:
    wystawa fotograficzna 53. Lubuskiego Lata Filmowego w Zielonej Górze i Łagowie;
  28. Replika 53. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2024 w kinie Newa w Zielonej Górze;
  29. Nowe wydanie:
    Replika 53. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2024 w ruinach pałacu w parku Książęcym Zatonie.

Zgłoś film na 53 LLF • Submit a film for 53rd LLF

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

51. Lubuskie Lato Filmowe zwraca uwagę na wschód Europy

900 600 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Oleg Sencow nagrodzony Złotym Gronem w konkursie głównym 51. Lubuskiego Lata Filmowego za fabularny film „Nosorożec”. Ukraiński reżyser nie mógł odebrać nagrody, bo walczy akurat w Donbasie. Przysłał organizatorom wzruszający film z podziękowaniami z wojennych okopów.

W kategorii filmów dokumentalnych zwyciężył Paweł Łoziński i jego „Film balkonowy”. W konkursie krótkich filmów fabularnych jury festiwalu nagrodziło Złotym Gronem Węgra Olivéra Rudolfa za film „Fonica M-120”.

Tegoroczna nagroda im. Andrzeja Milczarkiewicza, ufundowana przez przyjaciół Lubuskiego Lata Filmowego, trafiła do dwojga białoruskich twórców: Volhy Dashuk i Victora Asliuka.

Najbardziej wymownym znakiem płynącym z tegorocznego, właśnie zakończonego 51. Lubuskiego Lata Filmowego, jest Złote Grono głównego konkursu LLF, konkursu filmów fabularnych, dla Olega Sensowa, ukraińskiego reżysera i jego filmu „Nosorożec” oraz nagroda im. Andrzeja Milczarkiewicza dla dwojga białoruskich reżyserów Volhy Dashuk i Victora Asliuka, których filmy – po latach przerwy – pojawiły się w festiwalowym programie.

To wymowny znak, że wbrew niesprzyjającym okolicznościom Lubuskie Lato Filmowe chce utrzymać kontakt z twórcami ze wschodniej Europy. I choć tworzyć jest im coraz trudniej, warto wierzyć, że nadejdzie czas, gdy się to zmieni. Że wróci normalność.

O Olegu Sencowie, nagrodzonym w Łagowie w 2010 roku reżyserze, organizatorzy Lubuskiego Lata Filmowego wspominali w latach 2014-2019, apelując co roku podczas festiwalu o jego uwolnienie z rosyjskiego łagru.

– Gdy w końcu uwolnienie stało się faktem, w naszej radości, nigdy nie zakładaliśmy, że niebawem przyjdzie nam oglądać Olega w jeszcze innych – wojennych, frontowych, okolicznościach. Bo teraz Oleg walczy o swoją ojczyznę – mówi jeden z organizatorów festiwalu Grzegorz Potęga.

Oleg Sencow nie mógł osobiście odebrać nagrody. Bierze właśnie udział w walkach w Donbasie. Przysłał z frontu film z podziękowaniami.

– Jestem scenarzystą i reżyserem filmu „Nosorożec”, ale teraz jestem zwykłym żołnierzem w ukraińskiej armii, który broni swojego kraju. Nie wiem, czy kiedyś jeszcze będę na festiwalu w Łagowie, ale mam nadzieję, że zwyciężymy, że przeżyję i oczywiście będę jeszcze kręcił filmy, z którym przyjadę na wasz festiwal – mówił do widzów zgromadzonych w amfiteatrze na ceremonii wręczenia nagród, a w tle jego wypowiedzi było słychać wystrzały.

YouTubeThis content is blocked. Please review your Privacy Preferences.
Preferencje prywatności / Privacy Preferences / YouTube

Dwoje białoruskich reżyserów Volha Dashuk i Victor Asliuk przyjechało do Łagowa z pokazem specjalnym. To było ważne wydarzenie festiwalu, bo od lat filmy z Białorusi się nie pojawiały. Dashuk i Asliuk pokazali w Łagowie na specjalnych pokazach trzy dokumentalne filmy: „Koła”, „Drewniany naród”, „Amator kina”.

Jest nam coraz trudniej tworzyć, życie filmowców na Białorusi zamarło, nie da się pracować. Gdy pojawmy się z kamerami na wsi, by choćby sfilmować krowy jesteśmy traktowani jak terroryści. Kary grożą nam i tym , którzy udostępniają nam obiekty do filmowania. Istnieje tylko oficjalna propaganda, nie można powiedzieć nic od siebie, by nie narazić się na zarzut antypaństwowej działalności. Za granicą z kolei czujemy się jak oskarżeni o współpracę z reżimem Łukaszenki i agenturą Rosji Putina. Czasem czujemy się obco, jakbyśmy byli nikim na ziemi niczyjej – opowiada Volha Dashuk. Nagroda im. Andrzeja Milczarkiewicza była dla białoruskich twórców niezwykłą niespodzianką, dającą wsparcie i nadzieję.

Lubuskie Lato Filmowe to najstarszy polski festiwal filmów fabularnych, odbywający się od 1969 roku w Łagowie, a od roku 1989 jest to międzynarodowa impreza poświęcona prezentacji kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej. Impreza próbuje od lat, poprzez charakter dyskusyjny, opisywać zmieniającą się Europę i żyjących tu ludzi. I rozpoczyna właśnie nowe półwiecze.

W ostatnich trzech latach czas i świat fundują nam karuzelę okoliczności i wydarzeń, jakich nie doświadczyliśmy od dawna. Pandemia, czas wojny w Europie, czas politycznego i gospodarczego niepokoju, troski o jutro. Można odnieść wrażenie, iż wykuwa się nowy kształt świata, w którym żyjemy, a który rządzić się będzie regułami, jakich jeszcze chyba dobrze nie znamy. Wchodzimy zatem w nową erę spotkań z kinematografią Europy Środkowej i Wschodniej na Ziemi Lubuskiej – mówi jeden z organizatorów festiwalu Grzegorz Potęga.

51 edycja Lubuskiego Lata Filmowego zaproponowała fanom kina do obejrzenia przez pierwszy tydzień lata blisko 200 filmów fabularnych i dokumentalnych z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Ukrainy i Białorusi. Znakiem firmowym Lubuskiego Lata Filmowego są dyskusje po seansach zaproszonymi twórcami. A było ich wielu – a wśród nich popularni aktorzy i reżyserzy: Andrzej Grabowski, Janusz Zaorski, Janusz Majewski, Wojciech Smarzowski. Wojciech Mecwaldowski, Adam Woronowicz, Sonia Bohosiewicz.

Przyznano również tradycyjne Złote Grona dla najlepszych filmów w trzech kategoriach. Złote w kategorii filmów fabularnych otrzymał wspomniany tu Oleg Sencow za „Nosorożca” –  wstrząsającą opowieść o zbrodni, karze w ziemi bez woli pokuty – jak wskazano w uzasadnieniu Jury. Nagrodę Srebrnego Grona przyznano Tomaszowi Habowskiemu za „Piosenki o miłości” – jak określono w uzasadnieniu „intymną, wibrującą opowieść o pewnym porozumieniu i pewnym konflikcie, bólu klasowych różnic i radości wspólnej pracy twórczej”. Brązowe Grono za film fabularny „Powrót do tamtych dni” trafiło do Konrada Aksinowicza „za opowiedzenie z czułością i autentycznością osobistej tragedii, która dotyka nadziei i strat w każdym z nas”.

Najlepszym dokumentem uznano „Film Balkonowy” w reżyserii Pawła Łozińskiego „za uniwersalny, ważny i niepozbawiony humoru film, który przypomina, że można i trzeba próbować ze sobą rozmawiać” – jak wskazało Jury. Paweł Łoziński przez dwa i pół roku z 1. piętra kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie nagrywał rozmowy z przechodniami rozmawiając o tym co słychać i jaki jest sens życia. Eksperyment reżysera pokazał, jak bardzo rozmowa jest ważna i że każdy człowiek jest potencjalnym bohaterem na film.

YouTubeThis content is blocked. Please review your Privacy Preferences.
Preferencje prywatności / Privacy Preferences / YouTube

W kategorii krótkich filmów fabularnych wygrał Węgier Olivér Rudolf z obrazem „Fonica M-120”, za – jak napisano w uzasadnieniu – „niejednoznaczną historię o inicjacji młodego bohatera, pozostawiającą nadzieję w świecie, w którym trudno znaleźć pozytywne wartości.”

YouTubeThis content is blocked. Please review your Privacy Preferences.
Preferencje prywatności / Privacy Preferences / YouTube

Werdykt Jury Konkursu Głównego 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

Jury Konkursu Głównego 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022, konkursu filmów fabularnych – w składzie: Borys Lankosz – przewodniczący, Ryszard Brylski, Klara Cykorz, Anna Osmólska-Mętrak i Iwona Siekierzyńska po obejrzeniu 15 filmów fabularnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego

dla filmu Błędy / Emma in Love Jana Prušinovský’ego

za poruszającą opowieść o potrzebie miłości i kruchości uczuć w szorstkim, zmierzającym ku ich atrofii współczesnym świecie.

Nagrodę Brązowego Grona

dla filmu Powrót do tamtych dni / Back to Those Days Konrada Aksinowicza

za opowiedzenie z czułością i autentycznością osobistej tragedii, która dotyka nadziei i strat w każdym z nas.

Nagrodę Srebrnego Grona

dla filmu Piosenki o miłości / Songs About Love Tomasza Habowskiego

za intymną, wibrującą opowieść o pewnym porozumieniu i pewnym konflikcie, bólu klasowych różnic i radości wspólnej pracy twórczej.

Nagrodę Złotego Grona

dla filmu Nosorożec / Rhino Olega Sentsova

za wstrząsającą opowieść o zbrodni, karze w ziemi bez woli pokuty.

Werdykt Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022 w składzie: Jerzy Armata, Pavel Chalupa, Tomasz Gąssowski, po obejrzeniu 20 filmów dokumentalnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę Brązowe Grono

dla filmu Oddział intensywnej opieki nad życiem / Intensive Life Unit Adéli Komrzý

za wnikliwe podjęcie rzadko podejmowanego tematu, jak mądrze i godnie zachować się w obliczu spraw ostatecznych.

Nagrodę Srebrne Grono

dla filmu Kolory Tobiego / Colors of Tobi Alexy Bakony

za wzruszającą opowieść o tolerancji, akceptacji i bezwarunkowej miłości.

Nagrodę Złote Grono

dla filmu Film balkonowy / The Balcony Movie Pawła Łozińskiego

za uniwersalny, ważny i niepozbawiony humoru film, który przypomina, że można i trzeba próbować ze sobą rozmawiać.

Werdykt Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022 w składzie: Jakub Armata, Andrzej Goleniewski i Mirosław Dembiński po obejrzeniu 15 krótkich filmów fabularnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Wyróżnienie dla filmu The Hero Mileny Dutkowskiej

za umiejętność opowiedzenia w prostej formie o znaczeniu przekazywania uniwersalnych wartości i ich roli w życiu dziecka.

Nagrodę Brązowego Grona

dla filmu Szereg syczący / The Clench Marcina Kluczykowskiego

za umiejętność rozwinięcia pozornie banalnej sytuacji w obraz bogatej w subtelności i wielowymiarowej relacji międzyludzkiej.

Nagrodę Srebrnego Grona

dla filmu Gęś / Goose Marii Wider

za dojrzały portret relacji w rodzinie, z ich wielowątkowością, dynamizmem i ciepłem, ze szczególnym uwzględnieniem wyrazistej kreacji Mai Wolskiej.

Nagrodę Złotego Grona

dla filmu Fonica M-120 Olivéra Rudolfa

za niejednoznaczną historię o inicjacji młodego bohatera, pozostawiającą nadzieję w świecie, w którym trudno znaleźć pozytywne wartości. Zaletą filmu jest również niebanalna forma zarówno od strony dramaturgicznej, jak i wizualnej.

Oleg Sentsov • Оле́г Сенцо́в – niezwykłe podziękowanie za Złote Grono LLF

900 600 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Oleg Sentsov / Оле́г Сенцо́в jest laureatem Złotego Grona 51. Lubuskiego Lata Filmowego w konkursie filmów fabularnych, konkursie głównym łagowskiego festiwalu.

Otrzymaliśmy od niego niezwykłe, przejmujące podziękowanie za główną nagrodę Lubuskiego Lata Filmowego.

Oleg Sentsov, przed laty był gościem Lubuskiego Lata Filmowego ze swoim filmem „Gracz”. O Olegu wspominaliśmy przez kilka kolejnych lat, apelując podczas festiwalu o jego uwolnienie z rosyjskiego łagru. Gdy w końcu stało się to faktem, w naszej radości, nigdy nie zakładaliśmy, że przyjdzie nam oglądać Olega w jeszcze innych – wojennych, frontowych – okolicznościach.

YouTubeThis content is blocked. Please review your Privacy Preferences.
Preferencje prywatności / Privacy Preferences / YouTube

Werdykt Jury Konkursu Głównego 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Werdykt Jury Konkursu Głównego 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

wydany na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2022 roku,

Jury Konkursu Głównego 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

w składzie: Borys Lankosz – przewodniczący, Ryszard Brylski, Klara Cykorz, Anna Osmólska-Mętrak i Iwona Siekierzyńska po obejrzeniu 15 filmów fabularnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę Organizatorów im. Juliusza Burskiego

dla filmu Błędy / Emma in Love Jana Prušinovský’ego

za poruszającą opowieść o potrzebie miłości i kruchości uczuć w szorstkim, zmierzającym ku ich atrofii współczesnym świecie.

Nagrodę Brązowego Grona

dla filmu Powrót do tamtych dni / Back to Those Days Konrada Aksinowicza

za opowiedzenie z czułością i autentycznością osobistej tragedii, która dotyka nadziei i strat w każdym z nas.

Nagrodę Srebrnego Grona

dla filmu Piosenki o miłości / Songs About Love Tomasza Habowskiego

za intymną, wibrującą opowieść o pewnym porozumieniu i pewnym konflikcie, bólu klasowych różnic i radości wspólnej pracy twórczej.

Nagrodę Złotego Grona

dla filmu Nosorożec / Rhino Olega Sentsova

za wstrząsającą opowieść o zbrodni, karze w ziemi bez woli pokuty.

Borys Lankosz 

Ryszard Brylski                               

Klara Cykorz                                   

Anna Osmólska-Mętrak

Iwona Siekierzyńska                      

Werdykt Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Werdykt Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

wydany na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2022,

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022 w składzie: Jerzy Armata, Pavel Chalupa, Tomasz Gąssowski, po obejrzeniu 20 filmów dokumentalnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Nagrodę Brązowe Grono

dla filmu Oddział intensywnej opieki nad życiem / Intensive Life Unit Adéli Komrzý

za wnikliwe podjęcie rzadko podejmowanego tematu, jak mądrze i godnie zachować się w obliczu spraw ostatecznych.

Nagrodę Srebrne Grono

dla filmu Kolory Tobiego / Colors of Tobi Alexy Bakony

za wzruszającą opowieść o tolerancji, akceptacji i bezwarunkowej miłości.

Nagrodę Złote Grono

dla filmu Film balkonowy / The Balcony Movie Pawła Łozińskiego

za uniwersalny, ważny i niepozbawiony humoru film, który przypomina, że można i trzeba próbować ze sobą rozmawiać.

Jerzy Armata               ……………………………………………….

Pavel Chalupa             ……………………………………………….

Tomasz Gąssowski     ……………………………………………….

Werdykt Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Werdykt Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

wydany na posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2022,

Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022 w składzie: Jakub Armata, Andrzej Goleniewski i Mirosław Dembiński po obejrzeniu 15 krótkich filmów fabularnych postanowiło przyznać następujące nagrody:

Wyróżnienie dla filmu The Hero Mileny Dutkowskiej

za umiejętność opowiedzenia w prostej formie o znaczeniu przekazywania uniwersalnych wartości i ich roli w życiu dziecka.

Nagrodę Brązowego Grona

dla filmu Szereg syczący / The Clench Marcina Kluczykowskiego

za umiejętność rozwinięcia pozornie banalnej sytuacji w obraz bogatej w subtelności i wielowymiarowej relacji międzyludzkiej.

Nagrodę Srebrnego Grona

dla filmu Gęś / Goose Marii Wider

za dojrzały portret relacji w rodzinie, z ich wielowątkowością, dynamizmem i ciepłem, ze szczególnym uwzględnieniem wyrazistej kreacji Mai Wolskiej.

Nagrodę Złotego Grona

dla filmu Fonica M-120 Olivéra Rudolfa

za niejednoznaczną historię o inicjacji młodego bohatera, pozostawiającą nadzieję w świecie, w którym trudno znaleźć pozytywne wartości. Zaletą filmu jest również niebanalna forma zarówno od strony dramaturgicznej, jak i wizualnej.

Jakub Armata                      

Andrzej Goleniewski    

Mirosław Dembiński

Konkurs Facebook 2022 – Jaki film dodaje Ci energii?

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

REGULAMIN KONKURSU
„Jaki film dodaje Ci energii?”

§ 1 POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Niniejszy regulamin zwany dalej „Regulaminem” określa zasady oraz warunki, na jakich odbywa się konkurs prowadzony pod nazwą „Jaki film dodaje Ci energii?”, zwany dalej „Konkursem”.
  2. Organizatorem Konkursu jest KLUB KULTURY FILMOWEJ (KRS: 0000036872, NIP: 9730071371, REGON: 970057664), z siedzibą w Zielonej Górze przy ulicy Kazimierza Wielkiego 21, kod pocztowy 65-047, nazywany w dalszej części Regulaminu „Organizatorem”.
  3. Konkurs będzie prowadzony na osi czasu profilu festiwalu Lubuskie Lato Filmowe w portalu społecznościowym Facebook.
  4. Uczestnicy o Konkursie dowiadują się z opublikowanej na osi czasu Lubuskie Lato Filmowe grafiki oraz opisu zamieszczonego pod nią.
  5. Organizator oświadcza, że Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany, ani przeprowadzany przez serwis Facebook, ani z nim związany. Facebook nie ponosi żadnej odpowiedzialności za konkurs i jego przebieg.

§ 2 WARUNKI UCZESTNICTWA W KONKURSIE

  1. Udział w Konkursie wymaga akceptacji niniejszego Regulaminu. Treść Regulaminu dostępna jest na stronie https://www.llf.pl/konkursfacebook2022
  2. W Konkursie mogą brać udział osoby fizyczne pełnoletnie, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych, zamieszkałe na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
  3. Uczestnictwo w Konkursie jest dobrowolne.

§ 3 ZASADY PROWADZENIA I ROZSTRZYGNIĘCIA KONKURSU

  1. Uczestnikiem Konkursu zwanym dalej Uczestnikiem jest osoba, która bierze udział w Konkursie„Jaki film dodaje Ci energii?” organizowanym przez festiwal Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie.
  2. Zasady Konkursu:
    a) Należy zamieścić pod postem konkursowym komentarz z odpowiedzią na pytanie (w formie tekstowej lub graficznej): “Jaki film dodaje Ci energii?”.
    b) Zaakceptować Regulamin znajdujący się na stronie  https://www.llf.pl/konkursfacebook2022. Za akceptację Regulaminu uznaje się dokonanie wpisu pod postem Konkursu.
  3. Organizator zastrzega sobie prawo do wykluczenia z Konkursu osób, które wykorzystywały fałszywe profile użytkownika w portalu społecznościowym Facebook lub postępowały niezgodnie z niniejszym Regulaminem.
  4. Treść zamieszczona w poście konkursowym przez Uczestników nie może zawierać wulgaryzmów, wyrażeń obraźliwych, naruszających dobra osobiste lub prawa autorskie innych osób.
  5. Konkurs rozpoczyna się od momentu ogłoszenia go na osi czasu na fanpage’u Lubuskie Lato Filmowe w portalu społecznościowym Facebook dnia 1 lipca 2022 r. i trwa do 10 lipca do godziny 23:59.
  6. Organizator Konkursu ogłosi wyniki Konkursu na osi czasu na stronie swojego fanpage’u w portalu społecznościowym Facebook najpóźniej do dnia 20 lipca 2022, do godziny 20:00.
  7. Warunkiem przyznania Nagrody jest zgłoszenie się Zwycięzcy w wiadomości prywatnej na portalu społecznościowym Facebook w ciągu 72 godzin od dnia ogłoszenia wyników i ustalenie do dnia 25 lipca 2022 r. do godziny 15:00 wszystkich niezbędnych szczegółów dotyczących odbioru nagrody.
  8. W przypadku nieotrzymania od Zwycięzcy Konkursu wiadomości prywatnej w serwisie Facebooka w terminie, o którym mowa w ust. 7 powyżej, Komisja może zadecydować o przyznaniu Nagrody innemu Uczestnikowi

§ 4 NAGRODY I WYBÓR ZWYCIĘZCÓW

  1. Nagrodą w konkursie jest zestaw gadżetów Lubuskiego Lata Filmowego. Zwycięzca otrzymuje tylko jeden komplet gadżetów.
  2. Nagrodę zdobywa osoba, której odpowiedź na pytanie konkursowe, wstawiona w komentarzu pod postem konkursowym, zostanie uznana przez komisję konkursową za najbardziej kreatywną – w sposób i w terminie określonym w § 3. Organizator zastrzega, że Zwycięzca konkursu może być tylko jeden.
  3. Uczestnik konkursu może podać tylko jedną odpowiedź na pytanie konkursowe. W przypadku, gdy Uczestnik poda więcej niż jedną odpowiedź pod uwagę brana będzie pierwsza udzielona odpowiedź.
  4. Nagrodę można odebrać wyłącznie osobiście w siedzibie Organizatora Konkursu, która znajduje się przy ul. Kazimierza Wielkiego 21 w Zielonej Górze lub wskazać adres do wysyłki na wskazany adres – po wcześniejszym ustaleniu terminu przybycia w wiadomościach prywatnych Messenger pomiędzy Zwycięzcą a Organizatorem. Organizator zastrzega, iż brak jest możliwości odbioru Nagrody przez osobę inną aniżeli Zwycięzca.
  5. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za niemożność przekazania Nagrody Zwycięzcy Konkursu z przyczyn od niego niezależnych.
  6. Podanie przez Uczestnika Konkursu nieprawdziwych lub niekompletnych danych będzie stanowić przyczynę odmowy wydania Uczestnikowi Nagrody. W takim wypadku Komisja może zadecydować o przyznaniu nagrody innemu Uczestnikowi. W przypadkach, o których mowa w ust. 7 i 8 w § 3 Organizator zastrzega sobie prawo do nie przyznania danej Nagrody.
  7. Nagroda nie podlega wymianie na ekwiwalent pieniężny.
  8. Zwycięzca Konkursu zobowiązany jest do poprawnego wypełnienia i odesłania wszystkich dokumentów przesłanych mu przez Organizatora związanych z udziałem w Konkursie, dokonania czynności niezbędnych do odbioru Nagrody zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i Regulaminem, pod rygorem utraty prawa do Nagrody.

§ 5 POLITYKA PRYWATNOŚCI

  1. Administratorem danych osobowych jest KLUB KULTURY FILMOWEJ (KRS: 0000036872, NIP: 9730071371, REGON: 970057664), z siedzibą w Zielonej Górze przy ulicy Kazimierza Wielkiego 21, kod pocztowy 65-047, nazywany w dalszej części Regulaminu „Organizatorem”. Wszelkie kwestie związane z danymi osobowymi można kierować na adres e-mail llf@llf.pl
  2. Dane osobowe Uczestnika przetwarzane będą w celu wyłonienia Zwycięzców Konkursu, opublikowania wyników na osi czasu Lubuskie Lato Filmowe w portalu społecznościowym Facebook, skontaktowania się celem ustalenia szczegółów odbioru Nagrody oraz przekazania jej Zwycięzcy.
  3. Odbiorcą danych osobowych Uczestnika będą pracownicy Administratora Danych w zakresie swoich obowiązków służbowych na podstawie upoważnienia.
  4. Zgromadzone dane osobowe organizator przetrzymuje bezterminowo w celach marketingowych.
  5. Uczestnik ma prawo do wglądu, poprawiania, zaprzestania przetwarzania i żądania usunięcia danych osobowych.
  6. Przystępując do Konkursu Uczestnik wyraża zgodę na publikację swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do zaprezentowania wyników Konkursu.
  7. Przystępując do Konkursu Uczestnik wyraża zgodę na nieodpłatne wykonanie w Biurze Organizatora fotografii Uczestnika w przypadku wytypowania go jako Zwycięzcy Konkursu, przedstawiającej Uczestnika trzymającego Nagrodę, także wraz z osobą wręczającą Nagrodę reprezentującą Organizatora.
  8. Przystępując do Konkursu Uczestnik w przypadku wytypowania go jako Zwycięzcy Konkursu wyraża zgodę na nieodpłatne rozpowszechnianie przez Organizatora jego wizerunku poprzez zamieszczenie fotografii, o której mowa w ust. 8 powyżej na fanpage Organizatora w serwisie facebook.com.

§ 6 POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Regulamin Konkursu jest dostępny na Stronie konkursowej przez cały okres trwania Konkursu.
  2. Konkurs nie jest grą hazardową w rozumieniu Ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. 2009, Nr 201, poz. 1540 ze zm.) i nie podlega rygorom określonym w ww ustawie. Organizator jest przyrzekającym nagrodę w rozumieniu art. 919 kodeksu cywilnego.
  3. Uczestnik ma prawo zgłaszać reklamacje dotyczące sposobu przeprowadzenia Konkursu na adres e – mail: llf@llf.pl w terminie 3 dni od dnia ogłoszenia rozstrzygnięcia Konkursu.
  4. Pisemna reklamacja powinna zawierać imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail Uczestnika oraz dokładny opis i uzasadnienie reklamacji.
  5. Reklamacje będą rozpatrywane przez Komisję, w ciągu 30 dni od daty ich otrzymania przez Organizatora.
  6. W przedmiocie reklamacji ostateczna i wiążąca jest decyzja Komisji.
  7. O rozstrzygnięciu złożonej reklamacji Uczestnik zostanie powiadomiony drogą elektroniczną na adres e-mail podany w reklamacji.
  8. Organizator zastrzega sobie prawo wcześniejszego zakończenia Konkursu.
  9. Organizator nie ponosi odpowiedzialność i za problemy z dostępem Uczestnika do Internetu lub brak możliwości dokonania zgłoszenia przez Uczestnika w terminie, zgodnie z postanowieniami powyżej. Przedłużenie z tego powodu możliwości przystąpienia do Konkursu przez Uczestników jest wykluczone.
  10. Organizator przestrzega przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Program 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Pobierz program 51 Lubuskiego Lata Filmowego

Niedziela / Sunday26.06.2022

DUŻA SALA LEŚNIK

15:00
Lata świetlne / Light Years – reż. / dir. Monika Proba, Polska / Poland, 28’ (kon. dok. / doc. comp.)
Bukolika / Bucolic – reż. / dir. Karol Pałka, Polska / Poland, 70’ (kon. dok. / doc. comp.)

17:00
Żeby nie było śladów / Leave No Traces – reż. / dir. Jan P. Matuszyński, Polska / Poland, 165’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami: Sandra Korzeniak

20:00
Wątpliwości / Second Thoughts / Ich ich ich – reż. / dir. Zora Rux, Niemcy / Germany, 85’ (kon. fab. / feat. comp.)

AMFITEATR

20:00
Koncert muzyki filmowej – Zdolni do Wszystkiego Ensemble

Pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Łagów Czesława Kalbarczyka

21:00
Uroczyste otwarcie 51. Lubuskiego Lata Filmowego

22:30 
Zupa nic / Back Then – reż. / dir. Kinga Dębska, Polska / Poland, 94’ (fab. / feat.)

MAŁA SALA LEŚNIK

16:00
Ziemia / The Soil – reż. / dir. Zuzanna Solakiewicz, Polska / Poland, 71’ (dok. / doc.)

17:30
KRÓLestwo / KINGdom – reż. / dir. Marcin Gutowski, Polska / Poland, 86’ (dok. / doc.)

Poniedziałek / Monday27.06.2022

DUŻA SALA LEŚNIK

12:30
1970 – reż. / dir. Tomasz Wolski, Polska / Poland, 70‘ (kon. dok. / doc. comp.)
Zniknięcie Janusza Klarnera / The Disappearance of Janusz Klarner – reż. / dir. Franciszek Berbeka, Polska / Poland, 11’ (kon. dok. / doc. comp.)

14:00
Jak zostałam partyzantką / How I Became a Partisan / Ako som sa stala partizánkou – reż. / dir. Vera Lacková, Słowacja / Slovakia, 90’ (kon. dok. / doc. comp.)
Spotkanie z twórcami: Jan Bodnár

16:00
Śmierć Zygielbojma / Death of Zygielboym – reż. / dir. Ryszard Brylski, Polska / Poland, 86’ (fab. / feat.)
Spotkanie z twórcami: Ryszard Brylski, Wojciech Mecwaldowski

18:15
Piosenki o miłości / Songs About Love – reż. / dir. Tomasz Habowski, Polska / Poland, 90’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami:
Tomasz Habowski,
Wiktor Ejryszew, Andrzej Grabowski

20:30
Atlas ptaków / Bird Atlas / Atlas ptáků – reż. / dir. Olmo Omerzu, Czechy, Słowenia, Słowacja / Czech Republic, Slovenia, Slovakia, 92’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami: Olmo Omerzu

22:45 
Wiarołom / Faithbreaker – reż. / dir. Piotr Złotorowicz, Polska / Poland, 76’ (fab. / feat.)

AMFITEATR

22:00
Furioza – reż. / dir. Cyprian T. Olencki, Polska / Poland, 139’ (fab. / feat.)

MAŁA SALA LEŚNIK

12:00
Ukraina o sobie
Ten, który przeszedł przez ogień / ТойХто Пройшов Крiзь Вогонь – reż. / dir. Michaił Iljenko, Ukraina, / Ukraine, 105’ (fab. / feat.)

14:00
KONKURS KRÓTKIEJ FABUŁY
Stancja / The Last Room on the Left – reż. / dir. Adrian Apanel, Polska / Poland, 30’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Gniazdo / The Nest – reż. / dir. Gracjana Piechula, Polska / Poland, 21’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Dzień matki / Mother’s day – reż. / dir. Patryk Kaflowski, Polska / Poland, 10’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)

15:30

Kobiety za kratami / Women Behind Bars – reż. / dir. Maciej Kuciel, Polska / Poland, 42’ (dok. / doc.)
Podlasie. Granica światów / Podlasie. The Edge Of The Worlds – reż. / dir. Katarzyna Lazzeri, Polska / Poland, 23’ (dok. / doc.)

17:00
PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA FILMOWA, TELEWIZYJNA I TEATRALNA IM. LEONA SCHILLERA W ŁODZI
Warzywa i owoce / Fruits and Vegetables – reż. / dir. Maciej Jankowski, 26’
Przypadek Jana Pampucha / The Case of Jan Pampuch – reż. / dir. Mikołaj Piszczan, 18’
Stagnant – reż. / dir. Konrad Kultys, 18’

18:30
SZKOŁA WAJDY
Komunia – reż. / dir. Anna Zamecka, 72’ (dok. / doc.)

KAWIARNIA FESTWIALOWA LEŚNIK

18:00
Spotkanie z Katarzyną Bareją
Prezentacja książki „Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy“. 
Prowadzenie: Konrad Stanglewicz

SALA W PARKU

12:00 
Blok filmowy dla młodego widza
Fritzi – przyjaźń bez granic – reż. Matthias Bruhn, Ralf Kukula, Niemcy / Germany, 86’ (fab. anim. / feat. anim.)

14:00
Grzegorz Królikiewicz – w piątą rocznicę śmierci (WFO)
Każdemu to, czego mu wcale nie trzeba, 11’; Wierność, 12’; Sprawa Lorda Jima, 11’; Mężczyźni, 9’; Szef, 18’; Pamiętamy Lenina, 17’

16:00
Wielcy znani, zapomniani: Zdzisław Maklakiewicz (95 rocznica urodzin, 45 rocznica śmierci)
Słońce wschodzi raz na dzień – reż. / dir. Henryk Kluba, Polska / Poland, 90’ (fab. / feat.)


Wtorek / Tuesday28.06.2022

DUŻA SALA LEŚNIK

12:30
Jeden za wszystkich / One for All / Egy mindenkiért – reż. / dir. András Pires Muhi, Węgry / Hungary, 80’ (kon. dok. / doc. comp.) 

14:00
Syn wroga publicznego / Son of a Public Enemy / Syn nepřítele státu – reż. / dir. Eva Tomanová, Czechy / Czech Republic, 54’ (kon. dok. / doc. comp.)
Spotkanie z twórcami: Eva Tomanová

15:30
Film balkonowy / The Balcony Movie – reż. / dir. Paweł Łoziński, Polska / Poland, 100’ (kon. dok. / doc. comp.)
Spotkanie z twórcami: Paweł Łoziński

17:45
Moje wspaniałe życie / My Wonderful Life – reż. / dir. Łukasz Grzegorzek, Polska / Poland, 100’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami: Adam Woronowicz, Natalia Grzegorzek

20:15
Błędy / Emma in Love / Chyby – reż. / dir. Jan Prušinovský, Czechy / Czech Republic, 99’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami: Jan Prušinovský 

22:30
Ślub ze śmiercią / Early Wedding / Korai menyegző – reż. / dir. Csaba Vékes, Tamás Olt, Węgry / Hungary, 77’ (kon. fab. / feat. comp.)

AMFITEATR

22:00
Festiwalowe hity
Aida / Quo vadis, Aida? – reż. / dir. Jasmilia Žbanić, Austria, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Turcja, Rumunia, Afganistan, Bośnia i Hercegowina / Austria, France, Netherlands, Germany, Norway, Poland, Turkey, Romania, Afghanistan, Bosnia and Herzegovina , 101’ (fab. / feat.)

MAŁA SALA LEŚNIK

12:00
Ukraina o sobie
Niepokonany / Нескорений – reż. / dir. Ołeś Janczuk, Ukraina, USA / Ukraine, USA, 104’ (fab. / feat.)

14:00
KONKURS KRÓTKIEJ FABUŁY
Ostatni Film Przed Końcem Świata / The Last Movie Before the End of the World – reż. / dir. Agnieszka Kalińska, Polska / Poland, 20’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Synthol – reż. / dir. Piotr Trojan, Polska / Poland, 24’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.) 
Samogłów / Headfish – reż. / dir. Jakub Prysak, Polska / Poland, 24’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)

15:30
Ceremonia / The Ceremony – reż. / dir. Tadeusz Kabicz, Polska / Poland, 25’ (kr. fab. / short feat.)
Droga / The Road – reż. / dir. Edyta Wróblewska, Polska / Poland, 30’ (kr. fab. / short feat.)

17:00
PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA FILMOWA, TELEWIZYJNA I TEATRALNA IM. LEONA SCHILLERA W ŁODZI
Olimpijczyk / The Olympian – reż. / dir. Jan Bujnowski, 12’
W układzie niby zwyczajnym / In a kinda ordinary system – reż. / dir. Mikołaj Piszczan, 13’
Tylko trzymaj się grubych gałęzi / Just Hold on to Thick Branches – reż. / dir. Marcin Kluczykowski, 21’

18:30
AKADEMIA FILMU I TELEWIZJI W BERLINIE (DFFB)
Zapomnijmy / Let us forget / Lass uns vergessen – reż. / dir. Marcus Hanisch, 15’
Pommes Paradies – reż. / dir. Paulo Menezes, 19’
Powrót na Zachód / Back to the West / Zurück in den Westen – reż. / dir. Boris Hadžija, 5’
Frida – reż. / dir. Aleksandra Odić, 22’
Miejski pingwin / City Penguin / Stadtpinguin – reż. / dir. Florinda Frisardi, 11’
Pieśń poczwarki / The Song of the Chrysalis / El canto de la Crisálida – reż. / dir. Francisco MeCe, 20’
Teoria i praktyka / Theorie und Praxis – reż. / dir. Leonie Minor, 8’
Klik / Click / Klick – reż. / dir. Luis Schubert, 6’
Dla ciebie / Here, for you / Hier, für dich – reż. / dir. Lisa Hürtgen, 10’

SALA W PARKU

12:00 
Blok filmowy dla młodego widza
Szczęściara – reż. / dir. John Sheedy, Australia / Australia, 98’ (fab. / feat.)

14:00
Grzegorz Królikiewicz – w piątą rocznicę śmierci (WFO)
Nie płacz, 9’; Pergamin Konfederacji Warszawskiej 1573, 19’; Tańcz, 8’; Prekursor, 18’; Licz, 5’; Idź, 23’

16:00
Wielcy znani, zapomniani: Zdzisław Maklakiewicz (95 rocznica urodzin, 45 rocznica śmierci)
Przyjęcie na 10 osób plus trzy – reż. / dir. Jerzy Gruza, Polska / Poland, 54’ (kr. fab. / short feat)
Chciałbym się ogolić – reż. / dir. Andrzej Kondratiuk, Polska / Poland, 17’ (kr. fab. / short feat)

18:00
SZKOŁA WAJDY
Mleczny brat – reż. / dir. Vahram Mkhitaryan, 30’ (dok. / doc.)
Niewiadoma Henryka Fasta – reż. / dir. Agnieszka Elbanowska, 40’ (dok. / doc.)


Środa / Wednesday29.06.2022

DUŻA SALA LEŚNIK

12:30

Karel Kovanda: Walka o sumienie ONZ / Karel Kovanda: The Struggle for the Conscience of the UN / Karel Kovanda: Zápas o svědomí OSN – reż. / dir. Jan Strejcovský, Czechy / Czech Republic, 52’(kon. dok. / doc. comp.)
Lot / Flight – reż. / dir. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda, Polska / Poland, 69’ (kon. dok. / doc. comp.) 
Spotkanie z twórcami: Łukasz Ronduda, Anna Zakrzewska

14:45
Pokaz specjalny: Victor Asliuk i Volha Dashuk
Koła / The Wheel / Kola – reż. / dir. Victor Asliuk, Białoruś / Belarus, 23‘ (dok. / doc.)
Drewniany naród / Wooden people / Drauliany narod – reż. / dir. Victor Asliuk, Białoruś / Belarus, 27‘ (dok. / doc.)
Amator kina / Amateur Filmaker / Kinaamatar – reż. / dir. Volha Dashuk, Białoruś / Belarus, 29‘ (dok. / doc.)
Spotkanie z twórcami: Victor Asliu, Volha Dashuk

16:45
Przejście. Wykluczona / The Passage. Excluded – reż. / dir. Dorota Lamparska, Polska / Poland, 103’ (fab. / feat.)
Spotkanie z twórcami: Dorota Lamparska

19:00
Nosorożec / Rhino / Nosorih – reż. / dir. Oleg Sentsov, Niemcy, Polska, Ukraina / Germany, Poland, Ukraine, 99’ (kon. fab. / feat. comp.)

21:00
Historia mojej żony / The Story of My Wife / A feleségem története – reż. / dir. Ildikó Enyedi, Węgry / Hungary, 169’ (kon. fab. / feat. comp.)

AMFITEATR

22:00
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje / The Getaway King – reż. / dir. Mateusz Rakowicz, Polska / Poland, 100’ (fab. / feat.)

MAŁA SALA LEŚNIK

12:00
Ukraina o sobie
Zwenigora / Звеныгора – reż. / dir. Aleksander Dowżenko, ZSRR / USSR, 92’ (fab. / feat.)

14:00
KONKURS KRÓTKIEJ FABUŁY
Taksiarz / Cab driver – reż. / dir. Ryszard Kruk, Polska / Poland, 15’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Szereg syczący / The Clench – reż. / dir. Marcin Kluczykowski, Polska / Poland, 26’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.) 
Mój syn zamyka się w łazience / My Son Locks Himself In the Bathroom – reż. / dir. Kuba Januszewski, Polska / Poland, 30’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.) 

15:30
Portrety twórców: Sylwester Chęciński
Rozmowa kontrolowana z Sylwestrem Chęcińskim – reż. / dir. Jarosław Marszewski, Polska / Poland, 56’ (dok. / doc.)

17:00
SZKOŁA FILMOWA IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO UNIWERSYTET ŚLĄSKI W KATOWICACH
Uwięziona / Imprisoned – reż. / dir. Piotr Bieliński, 20’
Granica ostrożności / Limits of Control – reż. / dir. Piotr Michalak, 11’

Teoria Grup / Group Theory – reż. / dir. Zuzanna Karpińska, 20’
Swoboda / Liberty – reż. / dir. Joanna Różniak, 14’
Breakdown Motel – reż. / dir. Katarzyna Hordowicz, 15’

19:00
AKADEMIA FILMOWA MIROSLAVA ONDŘÍČKA W PISKU
Teuner – reż. / dir. Ondřej Veverka, 20’
C5 – reż. / dir. Štěpánka Moudrá, 5’
Ciężar Aksamitu / The Weight of Velvet / Tíha Sametu – reż. / dir. Pavel Sýkora, 7’
Little Bit a Snack of It, – reż. / dir. Andrea Kmecová, 8’
Lucky Tom – reż. / dir. Adam Kůs, 20’
Alicja w Krainie Czarów / Alice in Wonderland / Alenka v říši divů – reż. / dir. Tereza Votoupalová, Daniel Geisseder, 3’
Krew i łzy / Blood and Tears / Krev a slzy – reż. / dir. Daniel Titl, 20’
Niebieski słoń / Blue Elephant / Modrý slon – reż. / dir. Vojtěch Papp, 15’

SALA W PARKU

12:00 
Blok filmowy dla młodego widza
Ella Bella Bingo – reż. / dir. Frank Mosvold, Atle Solberg Blakseth, Norwegia / Norway, 75’ (fab. anim. / feat. anim.)

14:00
Premiera sprzed stu lat
Rok 1863 – reż. / dir. Edward Puchalski, Polska / Poland, 111’ (fab. / feat.)

16:00
Wielcy znani, zapomniani: Zdzisław Maklakiewicz (95 rocznica urodzin, 45 rocznica śmierci)
Siedem czerwonych róż czyli Benek Kwiaciarz o sobie i innych – reż. / dir. Jerzy Sztwiertnia, Polska / Poland, 69’ (fab. / feat)
Nos – reż. / dir. Stanisław Lenartowicz, Polska / Poland, 27’ (kr. fab. / short feat.)


Czwartek / Thursday30.06.2022

DUŻA SALA LEŚNIK

12:45
Oddział intensywnej opieki nad życiem / Intensive Life Unit / Jednotka intenzivního života – reż. / dir. Adéla Komrzý, Czechy / Czech Republic, 76’ (kon. dok. / doc. comp.) 

14:10
Ucieczka na srebrny glob / Escape to the Silver Globe – reż. / dir. Kuba Mikurda, Polska / Poland, 75’ (kon. dok. / doc. comp.)
Spotkanie z twórcami: Janusz Zaorski

16:00
Ostatni wyścig / The Last Race / Poslední závod – reż. / dir. Tomáš Hodan, Czechy / Czech Republic, 102’ (fab. / feat.)
Spotkanie z twórcami: Tomáš Hodan, Ondřej Beránek

18:15
Wszystkie nasze strachy / Fears – reż. / dir. Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt, Polska / Poland, 90’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami: Łukasz Ronduda

20:30
Zátopek – reż. / dir. David Ondříček, Czechy / Czech Republic, 131’ (kon. fab. / feat. comp.)

23:00
Jakoś to będzie / We’ll Be Fine – reż. / dir. Sylwester Jakimow, Polska / Poland, 89’ (fab. / feat.)

AMFITEATR

22:00
Bo we mnie jest seks / Autumn Girl – reż. / dir. Katarzyna Klimkiewicz, Polska / Poland, 105’ (fab. / feat)

MAŁA SALA LEŚNIK

12:00
Ukraina o sobie
Głód 33 / Голод ’33 – reż. / dir. Ołeś Janczuk, Ukraina / Ukraine, 91’ (fab. / feat.)

14:00
KONKURS KRÓTKIEJ FABUŁY
Za kilka godzin jutro / Tomorrow in a few hours / Za pár hodin zítra – reż. / dir. Jan Daniel, Czechy / Czech Republic, 30’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Pan Trener / Mr. Coach / Pan Trenér – reż. / dir. Radim Grzybek, Czechy / Czech Republic, 15’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.) 
Fonica M-120 – reż. / dir. Olivér Rudolf, Węgry / Hungary, 24’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)

15:30
Janusza Majewskiego notacje jazzowe
Jazz outsider – reż. / dir. Janusz Majewski, Polska / Poland, 55’ (dok. / doc.)
Opus jazz – reż. / dir. Janusz Majewski, Polska / Poland, 12’ (dok. / doc.)

17:00
SZKOŁA FILMOWA IM. KRZYSZTOFA KIEŚLOWSKIEGO UNIWERSYTET ŚLĄSKI W KATOWICACH
Rozwiązanie / The Delivery – reż. / dir. Katarzyna Sikorska, 25’
Chatka / The Cabin – reż. / dir. Bartosz Toboła, 20’
Na wieki / Forever – reż. / dir. Aleksandra Kamińska, 3’
Na wstrzymanym oddechu / Holding Your Breath – reż. / dir. Katarzyna Sikorska, 14’
Soliloquium – reż. / dir. Karolina Monwid-Olechnowicz, 11’
Czyste kino / Pure Cinema – reż. / dir. Piotr Trzęsowski, 9’

19:00
Muzyka w filmie 
Spotkanie z Tomaszem Gąssowskim

SALA W PARKU

12:00 
Blok filmowy dla młodego widza
Podróż księcia – reż. / dir. Jean-François Laguionie, Xavier Picard, Francja / France, 77’ (fab. anim. / feat. anim.)

14:00
Portrety twórców: Wojciech Wiszniewski
Debiut – reż. / dir. Sławomir Idziak, Polska / Poland, 22’ (kr. fab. / short feat.)
Szajbus. Film o Wojtku Wiszniewskim – reż. / dir. Andrzej Mellin, Polska / Poland, 26’ (dok. / doc.)

16:00
Zapomniane perły kina polskiego: Wojciech Wiszniewski
Wanda Gościmińska – włókniarka – reż. / dir. Wojciech Wiszniewski, 21’ (dok. / doc.)
Elementarz – reż. / dir. Wojciech Wiszniewski, 8’ (dok. / doc.)
Sztygar na zagrodzie – reż. / dir. Wojciech Wiszniewski, 12’ (dok. / doc.)


Piątek / Friday01.07.2022

DUŻA SALA LEŚNIK

13:00
Każda minuta życia / Every single minute / Každá minuta života – reż. / dir. Erika Hníková, Czechy / Czech Republic, 80’ (kon. dok. / doc. comp.) 

14:30
Kolory Tobiego / Colors of Tobi / Tobi színei – reż. / dir. Alexa Bakony, Węgry / Hungary, 81’ (kon. dok. / doc. comp.)

16:00
Nie przyznam się, bo to nie ja zabiłam / I will not plead guilty because I did not kill – reż. / dir. Grzegorz Głuszak, Polska / Poland, 54’ (kon. dok. / doc. comp.)
Spotkanie z twórcami: Grzegorz Głuszak

17:30
Powrót do tamtych dni / Back To Those Days – reż. / dir. Konrad Aksinowicz, Polska / Poland, 104’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami: Konrad Aksinowicz, Teodor Koziar

20:00
Wesele / The Wedding Day – reż. / dir. Wojciech Smarzowski, Polska / Poland, 135’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami: Mateusz Więcławek

AMFITEATR

22:00
Teściowie / In-laws – reż. / dir. Jakub Michalczuk, Polska / Poland, 82’ (fab. / feat.)

MAŁA SALA LEŚNIK

12:00
Ukraina o sobie
Żywi / Живi – reż. / dir. Serhij Bukowski, Ukraina / Ukraine, 76’ (fab. / feat.)

14:00
KONKURS KRÓTKIEJ FABUŁY
Widoki / Views / Pohľady – reż. / dir. Roman Pivovarník, Słowacja / Slovakia, 18’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Martwy punkt / Blind Spots / Blinde Flecken – reż. / dir. Luis Schubert, Niemcy / Germany, 9’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
The Hero – reż. / dir. Milena Dutkowska, Polska / Poland, 24’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.) 
Vivaldi: Stabat Mater – reż. / dir. Sebastian Pańczyk, Polska / Poland, 10’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Mów mi Mesjasz / Call Me Messiah – reż. / dir. Andrzej Brzózka, Polska / Poland, 17’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)

15:30
Janusza Majewskiego notacje jazzowe
Ostatni klezmer – reż. / dir. Janusz Majewski, Polska / Poland, 50’ (dok. / doc.)
Jazz in Poland – reż. / dir. Janusz Majewski, Polska / Poland, 43’ (dok. / doc.)

17:00
Solar Voyage – reż. / dir. Adam Żądło, Polska / Poland, 18’ (dok. / doc.)
Mikrokosmosy / Universes – reż. / dir. Dorota Roś, Polska / Poland, 16’ (dok. / doc.)
Kulisy / Backstage – reż. / dir. Ada Smyk, Polska / Poland, 10’ (dok. / doc.) 

18:30
WYŻSZA SZKOŁA SZTUK SCENICZNYCH W BRATYSŁAWIE – VSMU
Samoś (O kurach i ludziach) / Maverick (Of Hen and Men) / Samorast (O sliepkach a ľuďoch) – reż. / dir. Peter Hoferica, 26’
Nóż / The Knife / Nôž – reż. / dir. Timotej Lúkovič, 6’
Niech żyje śmierć / Long Live Death / Nech žije smrť – reż. / dir. Robo Mihály, 21’
Mathias – reż. / dir. Imrich Kútik,12’
Otwieram drzwi i nie wiem co jest za nimi / Otvárám dvere a nieviem, čo sa s nimi deje – reż. / dir. Kristián Grupač, 30’
Jesteś również tym, czego nie pamiętasz / Purple Is a Nice Color / Si aj to, čo si nepamätaš – reż. / dir. Dorota Vlnová, 23’

SALA W PARKU

12:00 
Blok filmowy dla młodego widza
Jak ocalić smoka – reż. / dir. Katarina Launing, Norwegia, Holandia, Czechy / Norway, Netherlands, Czech Republic, 82’ (fab. / feat.)

14:00
Zapomniane perły kina polskiego: Piotr Adrejew (1947 – 2017)
Idzie Mróz – reż. / dir. Piotr Andrejew, 20’ (dok. / doc.); 
Środek drogi – reż. / dir. Piotr Andrejew, 18’ (dok. / doc.); 
Za ciosem – reż. / dir. Piotr Andrejew, 18’ (dok. / doc.); 
Fotoplastykon – reż. / dir. Piotr Andrejew, 13’ (dok. / doc.)
Okno – reż. / dir. Piotr Andrejew, 3’ (dok. / doc.)

16:00
Zapomniane perły kina polskiego: Wojciech Jerzy Has 
Scentralizowana kontrola przebiegu produkcji – reż. / dir. Wojciech Has, Polska / Poland, 12’ (dok. / doc.)
Karmnik Jankowy – reż. / dir. Wojciech Has, Polska / Poland, 14’ (dok. / doc.)
Harcerze na zlocie – reż. / dir. Stanisław Urbanowicz, Wojciech Has, Polska / Poland, 18’ (dok. / doc.)
Ślady – reż. / dir. Robert Gliński, Polska / Poland, 53’ (dok. / doc.);
Wojciech Has – reż. / dir. Tadeusz Junak, Polaka / Poland, 20’ (dok. / doc.)

Sobota / Saturday02.07.2022

DUŻA SALA LEŚNIK

11:00
Na pełnym gazie / At Full Throttle / Láska pod kapotou – reż. / dir. Miro Remo, Słowacja / Slovakia, 85’ (kon. dok. / doc. comp.)

12:45
Obóz / Camp / Tábor – reż. / dir. Stanislav Danylyshyn, Niemcy / Germany, 44’ (kon. dok. / doc. comp.)
Niewidzialne / The Invisible – reż. / dir. Daria Górka, Polska / Poland, 37’ (kon. dok. / doc. comp.)
Taka twoja uroda / That’s the beauty of you – reż. / dir. Katarzyna Górniak, Magda Łucyan, Polska / Poland, 37’ (kon. dok. / doc. comp.)

15:00
Inni ludzie / Other People – reż. / dir. Aleksandra Terpińska, Polska / Poland, 106’ (kon. fab. / feat. comp.)
Spotkanie z twórcami: Sonia Bohosiewicz 

17:30
Jazz Outsider – reż. / dir. Janusz Majewski, Polska / Poland, 55’ (kon. dok. / doc. comp.)
Spotkanie z twórcami: Janusz Majewski

19:15
Człowiek z zajęczymi uszami / The Man with Hare Ears / Muž se zaječíma ušima – reż. / dir. Martin Šulík, Słowacja, Czechy / Slovakia, Czech Republic, 104’ (kon. fab. / feat. comp.)

AMFITEATR

20:00
Koncert Sonii Bohosiewicz
10 sekretów Marylin Monroe

21:00
Gala wręczenia nagród
51. Lubuskiego Lata Filmowego

22:00
Fucking Bornholm – reż. / dir. Anna Kazejak, Polska / Poland, 95’ (fab. / feat.)

MAŁA SALA LEŚNIK

12:00
PROGRAM MŁODA EUROPA
Alisa w krainie wojny / Alisa in Warland – reż. / dir. Alisa Kovalenko, Liubov Durakova, Polska / Poland, 74’ (dok. doc.)

14:00
KONKURS KRÓTKIEJ FABUŁY
Niewolnik / Slave – reż. / dir. Grzegorz Piekarski, Polska / Poland, 29’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Gęś / Goose – reż. / dir. Maria Wider, Polska / Poland, 30’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)
Wszystko dla Ciebie / Everything for you – reż. / dir. Anna Drozdek, Polska / Poland, 12’ (kon. kr. fab. / short feat. comp.)

15:30
PROGRAM MŁODA EUROPA
Ostatnie lato / Last Summer – reż. / dir. Ihar Chyshchenia, Polska / Poland, 42’ (dok. doc.)
Spotkanie z twórcami: Ihar Chyshchenia
Gdy kwiaty nie milczą / When Flowers Are Not Silent – reż. / dir. Andrei Kutsila, Polska / Poland, 72’ (dok. doc.)
Spotkanie z twórcami: Andrei Kutsila

SALA W PARKU

12:00 
Blok filmowy dla młodego widza
Binti – reż. / dir. Frederike Migom, Belgia / Belgium, 90’ (fab. / feat.)

14:00
70 lat temu: spojrzenie na polski socrealizm
Gromada – reż. / dir. Jerzy Kawalerowicz, Polska / Poland, 101’ (fab. / feat.)

16:00
70 lat temu: spojrzenie na polski socrealizm
Kroniki filmowe polskiego socrealizmu, 95’

Goście, goście – czyli kogo spotkamy na 51. Lubuskim Lecie Filmowym

940 494 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Na 51. Lubuskim Lecie Filmowym szykuje się cała masa inspirujących dyskusji z twórcami i wyjątkowymi gośćmi. Kogo spotkacie w Łagowie w 2022 roku?

▪ Andrzej Grabowski (Piosenki o miłości)

▪ Tomasz Habowski (Piosenki o miłości)

▪ Paweł Łoziński (Film balkonowy)

▪ Ryszard Brylski (Śmierć Zygielbojma)

▪ Wojciech Mecwaldowski (Śmierć Zygielbojma)

▪ Sonia Bohosiewicz (Jazz Outsider, Inni ludzie)

▪ Janusz Majewski (Jazz Outsider)

▪ Aleksandra Terpińska (Inni ludzie)

▪ Łukasz Ronduda (Wszystkie nasze strachy)

▪ Jowita Budnik (Wszystkie nasze strachy)

▪ Natalia Grzegorzek (Moje wspaniałe życie)

▪ Łukasz Grzegorzek (Moje wspaniałe życie)

▪ Adam Woronowicz (Moje wspaniałe życie)

▪ Sebastian Stankiewicz (Powrót do tamtych dni)

▪ Konrad Aksinowicz (Powrót do tamtych dni)

▪ Dorota Lamparska (Przejście. Wykluczona)

▪ Janusz Zaorski (Ucieczka na srebrny glob)

▪ Grzegorz Głuszak (Nie przyznam się, bo to nie ja zabiłem)

▪ Victor Asliuk

▪ Volha Dashuk

▪ Jan Prušinovský (Chyby)

▪ Eva Tomanová (Syn nepřítele státu)

▪ Jan Bodnár (Ako som sa stala partizánkou)

▪ Tomáš Hodan (Poslední závod)

▪ Ondřej Beránek (Poslední závod)

▪ Adéla Komrzý (Jednotka intenzivního života)

To oczywiście nie wszyscy goście, którzy zaszczycą nas swoją obecnością. Mamy dla Was również kilka niespodzianek i pokazów specjalnych, których wisienką na torcie będą oczywiście rozmowy z twórcami.

Jury Konkursu Filmów Fabularnych – LLF 2022

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Jury Konkursu Filmów Fabularnych – 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

Borys Lankosz

Reżyser znakomicie przyjętego Rewersu (2009), nagrodzonego w Gdyni Złotymi Lwami i ośmioma Orłami, nagrodami Polskiej Akademii Filmowej, w 2015 roku napisał, wyprodukował i wyreżyserował Ziarno prawdy, będące ekranizacją powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Lankosz, uznany dokumentalista, autor m.in. Rozwoju (2001) i Radegastu (2008), w 2016 roku, w koprodukcji z telewizją Arte, zrealizował Autora Solaris, filmową biografię Stanisława Lema. W 2018 roku miał premierę eksperymentalny film Kobro/Strzemiński. Opowieść fantastyczna, a rok później jego adaptacja powieści Joanny Bator, Ciemno, prawie noc. Lankosz kręci też (i pisze) seriale, m.in. Erynie według kryminalnych powieści Marka Krajewskiego (TVP), Pod powierzchnią (TVN) i Sąsiedzi (Polsat). Członek Europejskiej Akademii Filmowej i zarządu Gildii Reżyserów Polskich.

Anna Osmólska-Mętrak

Italianistka, literaturoznawczyni, tłumaczka literatury włoskiej, wykładowczyni w Katedrze Italianistyki UW. Poza włoską literaturą okresu powojennego, zajmuje się również historią kina włoskiego oraz historią kultury i obyczaju regionów Półwyspu Apenińskiego. Autorka rozprawy doktorskiej oraz książki dotyczącej twórczości Antonia Tabucchiego: Kufer pełen rekwizytów. O roli przedmiotów i stałych motywów w twórczości Antonia Tabucchiego, artykułów w pracach zbiorowych, a także tekstów o tematyce filmowej publikowanych m.in. na łamach miesięcznika „Kino”. Jako tłumaczka, jest autorką przekładów takich pisarzy jak, m.in., Moravia, Magris, Eco, Pasolini, Fallaci, Terzani.

Organizatorka i przewodnicząca jury Konkursu o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, uhonorowanego w 2013 roku nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krajowe Wydarzenie Filmowe. Jurorka na polskich i zagranicznych festiwalach filmowych (Płowdiw, Lecce, Wrocław, Turyn). Stale współpracuje z dorocznym przeglądem kina włoskiego Cinema Italia Oggi. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Fipresci oraz ZAiKS.

Klara Cykorz (Kukowska)

Krytyczka filmowa, kulturoznawczyni. Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego  (z magisterium o literaturze dla dzieci i młodzieży). Współpracuje m.in. z „Dwutygodnikiem” (gdzie prowadziła cykl felietonów „Gadanie” poświęcony serialom telewizyjnym), „Krytyką polityczną”, internetowym „Czasem kultury” i magazynem „Ekrany”. Publikowała też w antologiach: „Sto metrów asfaltu. Warszawa Marka Hłaski” (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2016), „Ułamek błękitu i chmur. Warszawa Tadeusza Konwickiego” (2017) oraz tomach poświęconych twórczości Davida Cronenberga (Fundacja Tumult, Toruń 2016) i Davida Lyncha (2017).

Laureatka Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2018). Wychowała się pod Chełmnem nad Wisłą, mieszka w Warszawie.

Iwona Siekierzyńska

Polska reżyserka filmowa i scenarzystka. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim i reżyserię na PWSFTviT w Łodzi. W 1996 roku otrzymała nominację do studenckiego Oscara za krótkometrażowy film Pańcia. W 2000 roku otrzymała stypendium Cinéfondation. Za powstały w cyklu Pokolenie 2000 film „Moje pieczone kurczaki” (2002) otrzymała nagrodę za reżyserię w Koszalinie. Z sukcesem wyreżyserowała sztukę „Kobro”  w Teatrze Nowym w Łodzi. Za własny scenariusz poświęcony słynnej malarce Katarzynie Kobro otrzymała Główną Nagrodę HBO w konkursie „Script Pro”. W 2019/ 2020 roku  zrealizowała  fabularny film „Amatorzy” z   udziałem aktorów i muzyków niepełnosprawnych intelektualnie: Teatru Biura Rzeczy Osobistych, Ubogi Relacji, Przebudzeni i zespołu muzycznego Remont Pomp. Amatorzy , których premiera odbyła się Gdyni podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2020 roku  otrzymali wiele nagród. 

Ryszard Brylski

Reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Wydziału Grafiki ASP i Wydziału Reżyserii PWSFTViT w Łodzi. Twórca filmów fabularnych i telewizyjnych. Laureat wielu nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. W 2004 r. nominowany do „Paszportu Polityki” w dziedzinie twórczości filmowej. W 2006 r. uhonorowany przez Prezydenta RP listem gratulacyjnym za „wkład w promocję kultury polskiej za granicą”. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W latach 2006-2011 ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek założyciel Gildii Reżyserów Polskich. Od 2004 r. związany z łódzką szkolą filmową jako pedagog.

Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych – LLF 2022

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Jury Konkursu Krótkich Filmów Fabularnych – 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022

István Krasztel

Urodzony w Budapeszcie. Skończył kulturoznawstwo i bibliotekarstwo w Wyższej Szkole Pedagogicznej w mieście Szombathely oraz filologię rosyjską na Uniwersytecie im. Loranda Eótvósa w Budapeszcie. Pracował w Polsce w latach 1977-1981 jako sekretarz ambasady, później, w latach 1982-1983 oraz 1988-1993 jako Wicedyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, Radca Generalny Departamentu Zagranicznego Ministerstwa Edukacji i Kultury Republiki Węgierskiej.

Jakub Armata

Dziennikarz filmowy, dyrektor artystyczny festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa, programer festiwalu Mastercard Off Camera. Współpracuje także z Lubuskim Latem Filmowym i Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza „Ale Kino” w Poznaniu.

Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Wydziału Produkcji w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Stale współpracuje z miesięcznikami: „Kino”, „Magazyn Filmowy”, „Lounge”. Regularnie publikuje na łamach Tygodnika „Przegląd” oraz portalu Przekrój.pl. Od lat obsługuje najważniejsze festiwale filmowe m.in. w Cannes, Berlinie, Wenecji czy San Sebastian. Autor kilkuset wywiadów z ludźmi kina, m.in. z Davidem Lynchem, Darrenem Aronofskym, Xavierem Dolanem, Alanem Parkerem czy Tildą Swinton.

Jest członkiem Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.

Mirosław Dembiński

W latach 1977-1981 uczestniczył jako aktor i reżyser w studenckim ruchu teatralnym najpierw w Bydgoszczy a potem w Toruniu, gdzie w 1978 roku rozpoczął studia matematyczne w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Po uzyskaniu dyplomu przez trzy lata pracował jako asystent w Instytucie Matematyki UMK.

W 1986 roku rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, które ukończył w 1990 roku. W 1991 roku został asystentem na Wydziale Reżyserii PWSFTviT. W 2006 roku uzyskał stopień doktora, w 2012 roku doktora habilitowanego a w 2020 tytuł profesora.

W latach 1987-2018 zrealizował jako reżyser 30 filmów i seriali telewizyjnych, za które otrzymał ponad 100 nagród na festiwalach filmowych.

W 1991 rozpoczął działalność jako producent filmowy w Studio Filmowym Everest. W latach 1992-2022 wyprodukował 78 filmów, które otrzymały 112 nagród na festiwalach filmowych.

Od 2012 roku jest prezesem zarządu Fundacji Dokument i Świat, od 2016 roku prezesem zarządu Fundacji Edukacji Dokumentalnej, od 2006 roku ekspertem PISF od 2013 roku członkiem Polskiej Akademii Filmowej od 2017 roku członkiem Gildii Dokumentalistów.

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych – LLF 2022

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych – 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2021

Jurorzy konkursu filmów dokumentalnych 51 Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2022

Jerzy Armata

Krytyk filmowy i muzyczny. Wiceprzewodniczący Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Autor licznych artykułów prasowych, audycji telewizyjnych i radiowych, a także kilkunastu książek o tematyce filmowej (jedna z nich „Z Armatą na Wilka. Animowany blues Mariusza Wilczyńskiego” została w roku 2012 uhonorowana nagrodą PISF, a inna – napisany wspólnie z Anną Wróblewską „Polski film dla dzieci i młodzieży” – nagrodą ZAIKS-u, a także nagrodą PISF, 2015).

Odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2013). Laureat Platynowych Koziołków 33. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” w Poznaniu (2015). W roku ubiegłym został uhonorowany Nagrodą SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii.

Tomasz Gąssowski

Kompozytor, reżyser, producent. W 2014 roku ukończył kurs reżyserii filmowej w Szkole Wajdy. Rok później powstał jego autorski film „Baraż” (m.in. Najlepszy Aktorski Film Krótkometrażowy na 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym, Nagroda Jury na 32. Festival Européen du Film Court de Brest we Francji)

Jest autorem muzyki do wszystkich filmów Andrzeja Jakimowskiego: „Sztuczki”, „Imagine”, „Pewnego razu w listopadzie” i „Zmruż Oczy”, którego jest również współproducentem. Za muzykę do „Imagine” otrzymał Nagrodę MocArta Radia RMF Classic za najlepszą muzykę filmową 2013 roku.

Pavel Chalupa

Absolwent praskiego DAMU w Pradze, dramatopisarz, scenarzysta, reżyser, producent, publicysta i autor projektów użyteczności publicznej. Ma również doświadczenie jako aktor, scenarzysta i reżyser. Był przedstawicielem i organizatorem ruchu studenckiego, który uczestniczył w upadku reżimu komunistycznego i demokratyzacji Czechosłowacji.

Założyciel Stowarzyszenia Pozitivní stáří, z którym przedstawił dokumentację filmową „Urodzeni w 1918” w Łagowie. Dyrektor artystyczny Ośrodka Badań nad Ludobójstwem w Terezinie.

Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych – 51. Lubuskie Lato Filmowe

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

To tu wykuwają się wielkie formy. Oczywiście później. Pilnie śledzimy to, co pojawia się w formie krótkich fabuł mając nadzieję, że Złote Grona Lubuskiego Lata Filmowego pozwalają twórcom osiągnąć kolejny, ważny stopień w reżyserskiej karierze. Tu, w zwięzłej formie, rodzi się przyszłość wielkiego ekranu. Polecamy Waszej uwadze konkursowe krótkie filmy fabularne.



Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych – 51. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2022

  1. Dzień matki / Mother’s day, reż. Patryk Kaflowski
  2. Fonica M-120, reż. Olivér Rudolf
  3. Gęś / Goose, reż. Maria  Wider
  4. Gniazdo / The Nest, reż Gracjana Piechula
  5. Martwy punkt / Blind Spots/ Blinde Flecken, reż. Luis Schubert
  6. Mój syn zamyka się w łazience / My Son Locks Himself In the Bathroom, reż. Kuba Januszewski
  7. Mów mi mesjasz / Call Me Messiah, reż. Andrzej Brzózka
  8. Niewolnik / Slave, reż. Grzegorz Piekarski
  9. Ostatni Film Przed Końcem Świata / The Last Movie Before the End of the World, reż. Agnieszka Kalińska
  10. Pan Trener / Mr. Coach / Pan Trenér, reż. Radim Grzybek
  11. Samogłów / Headfish, reż. Jakub Prysak
  12. Stancja / The Last Room on the Left, reż. Adrian Apanel
  13. Synthol, reż. Piotr Trojan
  14. Szereg syczący / The Clench, reż. Marcin Kluczykowski
  15. Taksiarz / Cab driver, reż. Ryszard Kruk
  16. The Hero, reż. Milena Dutkowska
  17. Vivaldi: Stabat Mater, reż. Sebastian Pańczyk
  18. Widoki / Views / Pohľady, reż. Roman Pivovarník
  19. Wszystko dla Ciebie / Everything for you, reż. Anna Drozdek
  20. Za kilka godzin jutro / Tomorrow in a few hours/ Za pár hodin zítra, reż. Jan Daniel

Konkurs Filmów Dokumentalnych – 51. Lubuskie Lato Filmowe

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Ten konkurs jest dla nas i wielu miłośników festiwalu jednym z najważniejszych wydarzeń Lubuskiego Lata Filmowego. Z uwagą śledzimy pojawiające się w nim filmy i trzymając kciuki za wszystkich twórców dokumentów, zastanawiamy się, który z dokumentów znajdzie uznanie jury i widzów. Bo po tych filmach zdarzają się najgorętsze i najdłuższe festiwalowe dyskusje. Oto tegoroczne kwalifikacje:

Konkurs Filmów Dokumentalnych – 51. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2022

  1. 1970, reż. Tomasz Wolski
  2. Bukolika/ Bucolic, reż. Karol Pałka
  3. Film balkonowy / The Balcony Movie, reż. Paweł Łoziński
  4. Jak zostałam partyzantką / How I Became a Partisan / Ako som sa stala partizánkou, reż. Vera Lacková
  5. Jazz Outsider,  reż. Janusz Majewski
  6. Jeden za wszystkich / One for All / Egy mindenkiért, reż. András Pires Muhi
  7. Karel Kovanda: Walka o sumienie ONZ / Karel Kovanda: The Struggle for the Conscience of the UN / Karel Kovanda: Zápas o svědomí OSN, reż. Jan Strejcovský
  8. Każda minuta życia / Every single minute / Každá minuta života, reż. Erika Hníková
  9. Kolory Tobiego / Colors of Tobi / Tobi színei, reż. Alexa Bakony
  10. Lata świetlne / Light Years, reż. Monika Proba
  11. Lot / Flight, reż. Anna Zakrzewska, Łukasz Ronduda
  12. Na pełnym gazie / At Full Throttle / Láska pod kapotou, reż. Miro Remo
  13. Nie przyznam się, bo to nie ja zabiłam / I will not plead guilty because I did not kill, reż. Grzegorz Głuszak
  14. Niewidzialne  / The Invisible, reż. Daria Górka
  15. Obóz / Camp / Tábor, reż.  Stanislav Danylyshyn
  16. Oddział intensywnej opieki nad życiem / Intensive Life Unit / Jednotka intenzivního života, reż. Adéla Komrzý
  17. Syn wroga publicznego / Son of a Public Enemy / Syn nepřítele státu, reż. Eva Tomanová
  18. Taka twoja uroda / That’s the beauty of you, reż. Katarzyna Górniak, Magda Łucyan
  19. Ucieczka na srebrny glob  / Escape to the Silver Globe, reż. Kuba Mikurda
  20. Zniknięcie Janusza Klarnera / The Disappearance of Janusz Klarner, reż. Franciszek Berbeka

Konkurs Filmów Fabularnych – 51. Lubuskie Lato Filmowe

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Poznaj filmy zakwalifikowane do Konkursu Filmów Fabularnych – konkursu głównego 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022.

  1. Atlas ptaków/ Bird Atlas / Atlas ptáků, reżyseria: Olmo Omerzu
  2. Błędy / Emma in Love / Chyby, reżyseria: Jan Prušinovský
  3. Człowiek z zajęczymi uszami / The Man with Hare Ears / Muž se zaječíma ušima, reżyseria: Martin Šulík
  4. Ślub ze śmiercią / Early Wedding / Korai menyegző, reżyseria: Csaba Vékes, Tamás Olt
  5. Historia mojej żony / The Story of My Wife / A feleségem története, reżyseria: Ildikó Enyedi
  6. Inni ludzie / Other People, reżyseria: Aleksandra Terpińska
  7. Moje wspaniałe życie / My Wonderful Life, reżyseria: Łukasz Grzegorzek
  8. Nosorożec / Rhino / Nosorih, reżyseria: Oleg Sentsov
  9. Piosenki o miłości / Songs About Love, reżyseria: Tomasz Habowski
  10. Powrót do tamtych dni / Back To Those Days, reżyseria: Konrad Aksinowicz
  11. Wątpliwości / Second Thoughts / Ich ich ich, reżyseria: Zora Rux
  12. Wesele / The Wedding Day, reżyseria: Wojciech Smarzowski
  13. Wszystkie nasze strachy / Fears, reżyseria: Łukasz Ronduda, Łukasz Gutt
  14. Zátopek, reżyseria: David Ondříček
  15. Żeby nie było śladów / Leave No Traces, reżyseria: Jan P. Matuszyński

Program ramowy 51 Lubuskiego Lata Filmowego

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Tradycyjnie trzy konkursy o Złote Grona, kilka reminiscencji, wspomnień, przywołanie znaczących postaci kina, wartszaty, spotkania i filmy z przebogatego repertuaru kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej, ale nie tylko. Czego można się spodziewać w Łagowie? Oto program ramowy 51. Lubuskiego Lata Filmowego Anno Domini 2022:

PROGRAM GŁÓWNY:

  1. Konkurs Główny: Konkurs Filmów Fabularnych
  2. Konkurs Filmów Dokumentalnych
  3. Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

  1. Panorama przegląd najnowszych filmów fabularnych, krótkich filmów fabularnych, filmów dokumentalnych i krótkich form filmowych z lat 2020 – 2021 z Kinematografii Europy Środkowej i Wschodniej
  2. Przegląd etiud studenckich ze szkół filmowych z Polski, Niemiec, Węgier, Czech i Słowacji – z lat 2021 – 2022
  3. Janusz Majewski notacje Jazzowe (Opus jazz, Jazz in Poland, Ostatni klezmer, Jazz Outsider)
  4. Ukraina o sobie
  5. Premiera sprzed stu lat
  6. Wielcy znani, zapomniani: Zdzisław Maklakiewicz (*95 lat, +45 lat)
  7. Siedemdziesiąt lat temu: socrealizm po polsku
  8. Grzegorza Królikiewicza widzenie świata (w piątą rocznicę śmierci)
  9. Twórcy filmowi w dokumentach – 3 sylwetki
  10. Zapomniane perły kina polskiego – klasycy krótkiego metrażu
  11. Festiwalowe hity 2021-2022
  12. Blok filmów animowanych dla dzieci
  13. Panele dyskusyjne i seminarium
  14. Otwarte warsztaty krytyki i historii filmu (edycja 10)
  15. Warsztaty reżyserskie PWSFTviT w Łodzi (edycja 6)
  16. Otwarte warsztaty „Muzyka w filmie” (edycja 1)
  17. Lubuskie Lato Filmowe w obiektywie – plenerowa wystawa fotografii wielkoformatowej.
  18. Koncert inauguracyjny 51. Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2022
  19. Wystawa rękodzieła Łagowskiego Domu Artysty połączona z warsztatami wytwórczymi i warsztatami malarstwa artystycznego (również dla dzieci i młodzieży)
  20. Nordic Walking dla uczestników, gości LLF, mieszkańców i turystów
  21. Finałowy koncert muzyczny na zakończenie 51. Lubuskiego Lata Filmowego Łagów 2022.
  22. Wystawa fotograficzna w Łagowie i w Zielonej Górze (51. Lubuskie Lato Filmowe – Łagów 2022 w fotografii)
  23. Replika 51. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2022 w kinie NEWA w Zielonej Górze.

LLF 2022: Entry form • Filmanmeldung • Zgłoszenie filmu

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Do 15 maja 2022 roku można zgłaszać filmy na 51. Lubuskie Lato Filmowe.

Films for the 51st Lubuskie Film Summer can be submitted until May 15, 2022.

Filme für den 51. Lubuskie Filmsommer können bis zum 15. Mai 2022 eingereicht werden.

ZGŁOSZENIE FILMU
Poniżej zamieszczona jest karta zgłoszenia filmu do festiwalu Lubuskie Lato Filmowe. Termin zgłoszeń: 15 maja 2022 r. (po tym terminie prosimy o kontakt na e-mail llf@llf.pl)

LLF-2022-Entry_form_PL

ENTRY FORM
By submitting this entry form you agree and accept rules and regulations of the festival that are given on the festival’s website: www.llf.pl Submission deadline: 15 May 2022 (please contact llf@llf.pl after this date)

LLF-2022-Entry_form_EN

FILMANMELDUNG
Durch Sendung dieses Dokumentes akzeptiert der Beantragte die Regelungen und die Festivalordnung, welche man auf der Internetseite des Festivals (www.llf.pl) und in dieser Anmeldung findet.

LLF-2022-Entry_form_DE

Anmeldefrist bis: 15.05.2022 (nach Ablauf der First bitte Kontakt aufnehmen mit: llf@llf.pl)

Już jest! Plakat 51. Lubuskiego Lata Filmowego!

420 600 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025
Plakat 51. Lubuskiego Lata Filmowego narysował – to już swoista tradycja – artysta plastyk Tomasz Broda.

Tomasz Broda już przygotował plakat na kolejną edycję Lubuskiego Lata Filmowego. Prezentujemy go Wam niezwłocznie. Podoba się nam wątek proponowany przez Tomasza – dużo kina w krainie wina.

Do zobaczenia zatem. Jeszcze nastąpią dobre chwile.

A jeśli się uważnie wpatrzycie, zauważycie termin filmowego spotkania w Łagowie. To tradycyjny czas, przełom czerwca i lipca. I mamy nadzieję, że nic niespodziewanego go nie zmieni.

Nagroda im. Andrzeja Milczarkiewicza 50. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2021

940 529 54. Lubuskie Lato Filmowe / Lubuskie Film Summer / 29.06-6.07.2025

Werdykt Jury Nagrody im. Andrzeja Milczarkiewicza 50. Lubuskiego Lata Filmowego – Łagów 2021

wydany na posiedzeniu w dniu 3 września 2021,

My, przyjaciele Andrzeja Milczarkiewicza jednomyślnie przyznajemy nagrodę jego imienia filmowi „Wielki strach” w reżyserii Pawliny Carlucci Sforza za poruszenie nieznanego tematu z powojennej historii Polski.

Kapituła Nagrody im. Andrzeja Milczarkiewicza

Privacy Preferences

When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in the form of cookies. Here you can change your Privacy preferences. It is worth noting that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we are able to offer.

Click to enable/disable Google Analytics tracking code.
Click to enable/disable Google Fonts.
Click to enable/disable Google Maps.
Click to enable/disable video embeds.
Nasza strona używa cookies. Określ swoje preferencje prywatności i wyraż (lub nie) zgodę na użycie cookies. Our website uses cookies, mainly from 3rd party services. Define your Privacy Preferences and/or agree to our use of cookies.