You are currently viewing „Niepożądana” – pierwszy pokaz w Polsce białego kruka złotej ery węgierskiego kina niemego

„Niepożądana” – pierwszy pokaz w Polsce białego kruka złotej ery węgierskiego kina niemego

  • Post author:
  • Post category:archiwum

Wielka gratka i niepowtarzalna okazja na uczestniczenie w niezwykłym wydarzeniu 44. Lubuskiego Lata Filmowego. Po 101 latach zaprezentowaliśmy po raz pierwszy w Polsce białego kruka złotej ery węgierskiego kina niemego –   rekonstrukcję filmu „Niepożądana” z 1914 roku Michaela Curtiza (Mihály Kertésza) – reżysera słynnej „Casablanki”. 

Jeden z najbardziej wpływowych filmowców Hollywoodu, zdobywca Oskara za „Casablancę”, Michael Curtiz, urodzony jako Mihály Kertész, nakręcił kilka filmów na Węgrzech w 1910 roku. „Niepożądana”, w którym grała najsławniejsza węgierska aktorka tamtego okresu, to jedyny obraz, który przetrwał próbę czasu i prawdziwy biały kruk w historii kina węgierskiego i światowego.

niepożądana michael-curtiz-04

Węgierskie Archiwum Audiowizualne (MaNDA) przekazało fundusze Fundacji Kina Węgierskiego, dzięki czemu w laboratorium filmowym w Budapeszcie została przeprowadzona rekonstrukcja „Niepożądanej” w 2014 roku.

Historia temu towarzysząca i podróż jedynej kopii zapisanej na mocno podniszczonej taśmie nitrocelulozowej zasługiwały na własny film.

13 października 2014 roku, odrestaurowana kopia miała swą premierę na inauguracji Tygodnia Filmów Węgierskich w hali koncertowej w Budapszcie. Seans był ilustrowany muzyką na żywo wykonaną przez Orkiestrę Symfoniczną Pannonia, która wykonała kompozycje napisane przez znanego na całym świecie węgierskiego kompozytora, Atti Pacsaya.

Trzy dni później film miał swoją światową premierę na festiwalu filmowym w Lyon. Następnie spływały zaproszenia na inne festiwale, w tym prestiżowy Cinema Ritrovata w Bolonii.

“Niepożądana” jest jednym z wielu zaginionych węgierskich filmów złotej ery kina niemego. Kopia została odnaleziona w piwnicy Węgierskiego Domu Kultury w Nowym Jorku. Wciąż nie wiadomo, czemu właśnie tam się znajdowała, ale podjęto wszelkie starania, by wróciła do ojczystego kraju.

Film jest adaptacją sztuki napisanej przez węgierskiego dramaturga Ede Tótha, która opowiada historię niesłusznie zwolnionej służącej.

Niepożądana 2

Betty została sierotą w młodym wieku i przeprowadza się na wieś pod naciskiem wuja. Na łożu śmierci dowiaduje się od niego, że jej matka przebywała przez te wszystkie lata w więzieniu. Zdana tylko na siebie, wybiera się do miasta i zatrudnia jako służąca. Nick, najstarszy syn jej pracodawców, zakochuje się w niej, ale jego matka wyrzuca ją, osądzając o kradzież. Betty wraca na wieś, nie wiedząc, że jej mama, Sara, została zwolniona i rozpoczęła poszukiwania córki…

Niepożądana

Niepożądana / The Undesirable /  A Tolonc

Reżyseria / Directed by: Michael Curtiz (Mihály Kertész)
Scenariusz / Written by: Jenő Janovics (based on the play / na podstawie sztuki: “Niepożądana” Ede Tótha z 1876 roku)

Zdjęcia / Director of Photography: László Fekete
Obsada / Cast: Lily Berki (Betty), Mari Jászai (Sara), Viktor Varkonyi, Mihály Fekete, Kató Berky, István Gálosi, Endre Kertész, Andor Szakács, Elemér Hetényi, Gyula Nagy, István Szentgyörgyi, Marcsa Simon, Alajos Mészáros, Fülöp Erdős, Adorján Nagy

Kraj i data produkcji / Country & year of production: Węgry / Hungary  1914
Czas projekcji / Length: 67 min